علت رنگی شدن تصویر مانیتور + روش تعمیر بدون هزینه

تصویر مانیتور یه رنگ شده تعمیر با جاوید الکترونیک

تصویر رنگی مانیتور معمولا به خاطر خرابی کابل، تنظیمات یا قطعات داخلی مانیتور به وجود می آید. برای متوجه شدن علت رنگی شدن صفحه مانیتور این مقاله از جاوید الکترونیک را از دست نده.

یکی از ایرادات مانیتور که به وجود می آید، رنگی شدن کامل تصویر مانیتور است. مثلا صفحه نمایش مانیتور آبی، قرمز، سبز، بنفش یا هر رنگ دیگه ای می شود. برای حل این مشکل ابتدا از سالم بودن کابل تصویر مانیتور مطمئن شوید. سپس تنظیمات مانیتور را بررسی کنید. در مرحله آخر اقدام به تعمیر مانیتور کنید.

در ادامه همه این روش ها را با جزئیات توضیح خواهیم داد.

علت رنگ شدن تصویر مانیتور

رنگ مانیتور ممکن است به دلایل مختلفی از جمله مشکلات سخت افزاری، مشکلات نرم افزاری یا تنظیمات نادرست آسیب دیده یا مخدوش به نظر برسد. در اینجا برخی از دلایل را توضیح خواهیم داد:

سخت افزار مانیتور معیوب: مانیتور خراب می تواند منجر به مشکلات رنگ تصویر شود. این می تواند به دلیل نقص در صفحه نمایش، سیستم نور پس زمینه یا سایر اجزای داخلی باشد. آسیب فیزیکی به مانیتور، مانند ضربه یا قرار گرفتن در معرض رطوبت نیز می تواند بر دقت رنگ تأثیر بگذارد.

کابل‌های شل یا آسیب‌دیده: شل بودن یا آسیب‌دیدگی کابل ویدیو، مانند کابل VGA، DVI، HDMI یا DisplayPort می‌تواند باعث مشکلات رنگ شود. اگر کابل به طور ایمن وصل نشده باشد یا معیوب باشد، می تواند منجر به آبی،سبز یا قرمز شدن تصویر مانیتور شود. حتی ممکن است باعث تغییر رنگ یا از بین رفتن کامل رنگ شود.

مشکلات کارت گرافیک یا درایور: مشکلات کارت گرافیک یا درایورهای آن می تواند بر خروجی رنگ تأثیر بگذارد. درایورهای گرافیک قدیمی یا ناسازگار ممکن است به درستی با مانیتور ارتباط برقرار نکنند که منجر به عدم دقت یا ناهنجاری رنگ می شود.

تنظیمات رنگ نادرست: تنظیم تنظیمات رنگ در خود مانیتور یا در کنترل پنل درایور گرافیک می تواند منجر به نمایش رنگ نامطلوب شود. اگر تنظیمات روشنایی، کنتراست، گاما یا دمای رنگ اشتباه پیکربندی شوند، می تواند بر دقت رنگ تأثیر بگذارد و تصویر را آسیب دیده نشان دهد.

عوامل محیطی: عوامل خارجی مانند شرایط روشنایی در اتاق، انعکاس ها یا تابش خیره کننده روی صفحه می تواند بر درک رنگ تأثیر بگذارد. علاوه بر این، میدان‌های مغناطیسی یا تداخل دستگاه‌های الکترونیکی مجاور می‌توانند باعث اعوجاج رنگ شوند.

خرابی قطعات مانیتور در یه رنگ شدن صفحه

قطعات داخلی مانیتور که باعث رنگی شدن تصویر مانیتور میشه:

  1. مین برد مانیتور : مین برد که مغز مانیتور است، در رنگی شدن صفحه مانیتور تاثیر گذار است. به دلیل پردازش تصویر و همچنین ورودی های تصویر بر روی این قطعه قرار دارد.
  2. پنل یا نمایشگر مانیتور: گزینه بعدی خرابی پنل می باشد. ممکن است پیکسل های مانیتور دچار خرابی یا ضعف شوند.
  3. بک لایت مانیتور: در بعضی از مانیتور ها خرابی بک لایت باعث رنگی شدن تصویر می شود.

در کل، خرابی رنگ مانیتور به نوع مانیتور (lcd یا led)، اندازه مانیتور و نوع پنل بستگی دارد. برای استعلام هزینه تعمیر مانیتور می توانید با ما تماس بگیرید.

تصویر مانیتور یه رنگ شده تعمیر با جاوید الکترونیک

رفع مشکل رنگی شدن تصویر در مانیتور

اتصالات را بررسی کنید: مطمئن شوید که کابل‌های ویدیو مثل VGA, HDMI و DVI به طور کامل به مانیتور و رایانه متصل هستند.

به روز رسانی درایورها: آخرین درایورهای گرافیکی را برای کارت گرافیک خود از وب سایت سازنده نصب کنید.

تنظیمات رنگ را بررسی کنید: از منوی نمایشگر یا میکروسویچ مانیتور یه بخشی به نام COLOR وجود دارد. نسبت رنگ آبی، قرمز و سبز باید مساوی باشند. اگر تنظیم این ۳ رنگ تغییر کرده بود، هر کدام را روی ۵۰ تنظیم کنید.

ریست کارخانه: دکمه های مانیتور یا منو مانیتور را بزنید. در بخش سیستم، گزینه RESAT ALL یا Resat factory را زده و روی yes کلیک کنید. با این روش تنظیمات مانیتور به حالت اولیه یا کارخانه ای بر می گردد.

اگر مشکل رنگ پس از انجام این مراحل ادامه داشت، ممکنه مشکل از سخت افزار مانیتور باشد. که برای رفع رنگی شدن تصویر باید مانیتور تعمیر گردد.

علت سبز شدن مانیتور

رنگ سبز تصویر مانیتور کامپیوتر به عوامل مختلفی بستگی دارد، که در ادامه خواهیم گفت.

اما قبل از اینکه اقدام به مانیتور کنید این چند مرحله را خودتان انجام دهید. در بعضی از موارد با این مراحل مانیتور دوباره به حالت اولیه بر می گردد.

ابتدا کابل تصویر مانیتور را تعویض کنید. یا می توانید مانیتور را با سیستم دیگه ای امتحان کنید.

در مرحله بعد تنظیمات مانیتور را با استفاده از منو یا دکمه های مانیتور ریست کنید.

چنانچه هنوز مشکل سبز بودن تصویر مانیتور وجود داشت، مانیتور را برای تعمیر به متخصصان ما بسپارید.

دو رنگ شدن صفحه مانیتور

یکی از عوامل اصلی که می تواند منجر به مانیتور دو رنگ شود، کابل ویدئو معیوب یا نامناسب است. کابل های ویدئویی مانند HDMI، DisplayPort یا VGA سیگنال را از کارت گرافیک کامپیوتر به مانیتور منتقل می کنند. اگر کابل آسیب دیده، شل شده باشد یا به طور ایمن متصل نشده باشد، می تواند منجر به تخریب یا از دست رفتن سیگنال شود و منجر به نمایش ناهماهنگ رنگ ها شود.

مشکلات مربوط به سخت افزار نیز می تواند باعث دو رنگ شدن صفحه مانیتور شود. طول عمر یا خرابی اجزای داخل مانیتور، مانند نور پس‌زمینه، مین برد یا پنل LCD، می‌تواند بر یکنواختی رنگ تأثیر بگذارد. برای مثال، اگر نور پس‌زمینه ضعیف باشد یا به‌ طور نابرابر توزیع شود، می‌تواند منجر به رنگ‌های متفاوتی در قسمت‌هایی از صفحه شود. در چنین مواردی، تعمیر یا تعویض بک لایت مانیتور می تواند مشکل را بر طرف کند.

در برخی موارد، درایورهای گرافیکی قدیمی یا ناسازگار می‌توانند به یک مانیتور دو رنگ کمک کنند. درایورهای گرافیک به عنوان پل ارتباطی بین سیستم عامل و کارت گرافیک عمل می کنند و از رندر مناسب تصاویر بر روی مانیتور اطمینان می دهند. اگر درایورها قدیمی، ناسازگار با کارت گرافیک یا سیستم عامل باشند، می تواند منجر به ناهنجاری های صفحه نمایش، از جمله ظاهر دو رنگ صفحه مانیتور شود.

چطور رنگهای مانیتور تولید می شود؟

در قلب هر مانیتور، پنل نمایشگر قرار دارد که از سلول های کوچک متعددی به نام پیکسل تشکیل شده است. هر پیکسل از زیرپیکسل‌هایی تشکیل شده است که معمولاً در رنگ‌های قرمز، سبز و آبی (RGB) هستند. این زیرپیکسل ها وظیفه انتشار یا فیلتر کردن نور برای تولید طیف گسترده ای از رنگ ها را بر عهده دارند. هنگامی که این زیرپیکسل ها با شدت های مختلف ترکیب می شوند، طیف کامل رنگ های قابل مشاهده را ایجاد می کنند.

رنگ‌هایی که ما روی مانیتور درک می‌کنیم نتیجه تعامل بین سه جزء اصلی است: نور پس‌زمینه، فیلترهای رنگی و کریستال‌های مایع است.

ثبت ديدگاه

تعمیرات تخصصی مانیتور های سامسونگ LCD  و LED

در محل | هزینه ایاب و ذهاب رایگان _ فقط امروز

به همراه ضمانتنامه 6 ماهه