تعمیر نقاط سفید در تلویزیون LED سامسونگ و دلایل آن

آنچه در این مطلب می خوانید...
لکه و نقاط سفید در تلویزیون سامسونگ جاوید الکترونیک

نقاط یا لکه های سفید در تلویزیون های سامسونگ یکی دیگر از مشکلات رایج این برند کره‌ای معروف هست. وجود لکه و نقطه های سفید در تلویزیون های ال ای دی (LED) SAMSUNG رایج تر است، در ادامه دلایل آن را خواهیم گفت. امروز تصمیم گرفتیم در این مقاله از جاوید الکترونیک به صورت کامل و بدون حاشیه به این مشکل بپردازیم. در صورتی که نیاز به تعمیر تلویزیون سامسونگ در منزل داشتید با ما تماس بگیرید.

دلایل نقاط سفید در تلویزیون سامسونگ

کلا چند دلیل وجود دارد که ممکن است لکه یا نقطه های سفید را در تلویزیون سامسونگ خود مشاهده کنید:

۱٫ مشکلات مربوط به بک لایت تلویزیون

از مهم ترین دلایل وجود نقاط سفید در تلویزیون های ال ای دی سامسونگ است. نور پس‌زمینه صفحه نمایش تلویزیون های ال ای دی  از لامپ های LED تشکیل شده است که با فاصله‌ی مساوی از یکدیگر قرار دارند. بک لایت قطعه ای است که در پشت صفحه نمایش تلویزیون قرار دارد تا صفحه را روشن کند.

در تلویزیون های LED  از دو نوع بکلایت استفاده می شود. یک مدل به صورت خطی بوده که به آن Direct می گویند و نوع دیگر بک لایت های Edge هستند که در گوشه های تلویزیون نصب می شود. مشکل نقاط روشن در بک لایت خطی به وجود می آید. به دلیل اینکه هر لامپ ال ای دی دارای لنزی میباشد که توسط آن نور به طور مساوی در همه جهات صفحه نمایش تلویزیون پخش میکند. وجود این لنزها باعث می شود که نور led به صورت مستقیم به پنل تابیده نشود.

لنزهای پخش کننده نور تلویزیون های سامسونگ با چسب روی لامپ های ال ای دی نصب می شوند. این لنز های در اثر ضربه، جابه جایی تلویزیون، گرما و طول عمر ممکن است از روی لامپ های ال ای دی جدا شوند. جدا شدن این لنز ها باعث ایجاد نقاط سفید در تلویزیون سامسونگ میشود، به صورتی که لامپ led مستقیم به صفحه نمایش می تابد.

عکس زیر نمونه لامپ های ال ای دی که دارای لنز هستند و لامپ هایی که لنز از روی led جدا شده است.

 

جدا شدن لنز های led و مشکل نقاط سفید در تلویزیون سامسونگ- جاوید الکترونیک

۲٫ مشکلات مربوط به پنل

پیکسل های مرده: هر تلویزیون از میلیون ها پیکسل کوچک تشکیل شده است که تصویر را تشکیل می دهند. اگر برخی از این پیکسل ها آسیب ببینند یا به درستی کار نکنند، ممکن است نقاط سفید روی صفحه ظاهر شوند. از عواملی که باعث خرابی پیکسل های تلویزیون میشود عبارتند از: ضربه، افتادن، نفوذ مایعات و ضعف در کیفیت پنل تلویزیون میباشند. معمولا هزینه تعمیر و رفع این مشکل بسیار زیاد است.

۳٫ گرمای بیش از حد

یکی دیگر از دلایلی که باعث بروز نقطه های نورانی در تلویزیون سامسونگ می شود، گرمای بیش از حد آن است. گرما و حرارت برای قطعات تلویزیون بسیار مضرر است. پیشنهاد می کنیم تلویزیون را در جای مناست و به دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. همچنین هر دو ساعت استفاده، تلویزیون را به مدت ۱۰ دقیقه خاموش کنید تا خنک شود. این مورد می تواند خیلی از مشکلات تلویزیون را کاهش دهد.

 

۴٫ مشکلات نرم افزاری

در موارد نادری، اشکالات نرم افزاری در تلویزیون می تواند باعث ایجاد لکه نورانی روی صفحه تلویزیون سامسونگ شود. برای بررسی این مورد بهتر است تلویزیون را ریست فکتوری (بازنشانی کارخانه) انجام دهید و همچنین نرم افزار تلویزیون را بروز کنید. شاید مشکل برطرف شود.

تعمیر خرابی نقاط سفید روی صفحه تلویزیون سامسونگ

برای تعمیر نقاط و لکه های سفید در تلویزیون سامسونگ نیاز به تعمیرکار متخصص دارید. در ادامه روش های تعمیر و رفع مشکل نقطه های روشن را توضیح خواهیم داد:

 

تعمیر افتادگی لنز نور پس زمینه در نقاط سفید تلویزیون سامسونگ

در صورتی که مشکل از لنز led تلویزیون باشد، ابتدا باید تلویزیون باز شود. سپس پنل آن را جدا کنیم تا به قسمت بکلایت تلویزیون دسترسی داشته باشیم. با توجه به اینکه تمام بکلایت تلویزیون با هم شروع به کار کردن و عمر یکسانی دارند، بهتر است که تک تک لنز ها را بررسی کنیم. اگر تعدادی از آنها آسیب دیده و جدا شده اند به احتمال زیاد بعد از مدتی مابقی لنزها هم دچار همین مشکل میشوند. می توان گفت که این یک هشدار برای خرابی تلویزیون است. در ادامه نحوه تعمیر یا تعویض لنز های ال ای دی را توضیح خواهیم داد.

 

مقایسه لامپ های ال ای دی تلویزیون سامسونگ که دارای لنز و بدون لنز هستند با جاوید الکترونیک

 

تعمیر یا تعویض لنز های LED:

اگر لامپ های بک لایت دارای شدت نور مناسب و با کیفیت باشند، می توان لنزها را با چسب مخصوص بر روی led چسباند. اما اگر لامپ های ال ای دی ضعیف و بی کیفیت شده باشند بهتر است، کل بک لایت تلویزیون سامسونگ را تعویض کنیم.

با تعویض بکلایت تلویزیون سامسونگ می توانید در صرف هزینه و زمان خود صرفه جویی کنید. شاید در زمان تعویض پول بیشتری پرداخت کنید، اما با خیال راحت تا چند سال بک لایت تلویزیون سالم است و بدون مشکل می توانید از آن استفاده کنید.

اما اگر لامپ های led ضعیف باشند و فقط لنزهای آن را بچسبانیم، قطعا بعد از مدتی ال ای دی ها ضعیف روشن نمیشوند و تصویر تلویزیون سیاه میشود. در چنین شرایطی شما دوبار هزینه اجرت تعمیر تلویزیون را خواهید داد که قطعا به صرفه نیست. البته که این نظر ماست و هرچه شما دستور بدید ما انجام خواهیم داد.

تعمیر پیکسل های مرده در صفحه تلویزیون سامسونگ

در حال حاضر، دستگاهی برای تعمیر پیکسل مرده در تلویزیون وجود دارد. اما این دستگاه ممکن است بتوانند با جایگزینی پیکسل های مرده با پیکسل‌های مجاور، ظاهر مشکل را تا حدی بهبود بخشد. ممکن است این دستگاه به صورت کامل و ۱۰۰درصد نتواند مشکل را برطرف کند، اما می توان آن را امتحان کرد. برای انجام این کار با شماره ما در تماس باشید.

تعویض پنل: اگر پنل به شدت آسیب دیده و ضربه خورده باشد، تنها راه حل تعویض کامل آن میباشد. با توجه تحریم ها و موجود نبودن پنل و همچنین هزینه بالای تعویض پنل قطعا به صرفه نیست. بهتر است به فکر خرید تلویزیون جدید باشید.

 

نتیجه گیری

در این مقاله جامع از جاوید الکترونیک تمام موارد مربوط به نقاط سفید در تلویزیون های سامسونگ را بررسی کردیم. با توجه به موارد بالا و نکات کاربردی میتوانید عیب یابی و نوع خرابی تلویزیون را متوجه شوید. همچنین مواردی که باعث بروز چنین مشکلی میشوند را توضیح دادیم، حتما آنها را رعایت فرمایید، تا در صرف هزینه و زمان خود صرفه جویی کنید. برای رفع هر مشکلی در تلویزیون های سامسونگ با ما در ارتباط باشید.

سپاسگذاریم که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید، نظرات و مشکلات خود را در قسمت دیدگاه همین مطلب با دیگران به اشتراک بگذارید.

با آرزوی سلامت تلویزیون شما

ثبت ديدگاه