دلایل تاری صفحه نمایش مانیتور کامپیوتر

آنچه در این مطلب می خوانید...
تاری تصویر مانیتور و رفع آن در توسط خودتان- JAVID ELECTRONIC

تاری صفحه نمایش مانیتور می‌تواند تجربه‌ی کاربری ناخوشایندی را به همراه داشته باشد و در موارد شدید، حتی کار با کامپیوتر را غیرممکن کند. چنانچه مشکل تاری تصویر مانیتور به موقع برطرف نشود باعث خستگی چشم و در موارد حاد تر و استفاده طولانی مدت باعث آسیب به چشم می شود. پس هرچه زودتر این مشکل را برطرف کنید.

خوشبختانه، در بسیاری از موارد، این مشکل به سادگی و بدون نیاز به تعمیر قابل رفع است. در ادامه به بررسی علل تاری تصویر مانیتور و روش‌های رفع آن در منزل می‌پردازیم، پس با ما همراه باشید.

جاوید الکترونیک نمایندگی رسمی تعمیرات مانیتور سامسونگ می باشد، که خدمات و تعمیرات را در محل و با استفاده از قطعات اصلی انجام می دهد.

دلایل تاری تصویر مانیتور

تک تک مواردی که در ادامه خواهیم گفت باعث تاری صفحه نمایش مانیتور می شود. همچنین روش های رفع هرکدام را خواهیم گفت.

حتما این موارد را بررسی کنید تا بتوانید خودتان مشکل را در منزل برطرف کنید. این موارد بسیار ساده است و به راحتی می توانید با کمترین هزینه مشکل را خودتان برطرف کنید.

تاری صفحه نمایش مانیتور+ روش رفع آن در جاوید الکترونیک

۱٫ تنظیمات رزولوشن

اولین کار برای رفع مشکل تاری تصویر، تنظیم رزولیشن مناسب برای مانیتورتان است. رزولیشن کمتر یا بیشتر از استاندارد مانیتور می تواند باعث تار شدن صفحه نمایش مانیتور شود. برای تنظیم رزولیشن در صفحه دستکاپ کامپیوتر، کلیک راست موس را بزنید و قسمت Display Settings کلیک کنید و در قسمت Display resolution می توانید رزولیشن مناسب مانیتور را انتخاب کنید. معمولا کامپیوتر رزولیشن مناسب با مانیتور خودکار تنظیم می کند اما در مواردی ممکن تغییر کند. بهتر است که آن را بررسی کنید.

برای مثال، رزولیشن مناسب برای مانیتور های ۱۹ اینچ ۱۳۶۶×۷۶۰ یا مانیتور های ۲۲ اینچ رزولیشن ۱۹۲۰×۱۰۸۰ باید باشد.

۲٫ خرابی کابل تصویر در تاری صفحه نمایش

مطمئن شوید که کابل اتصال مانیتور به کامپیوتر یا دستگاه مورد نظر به درستی متصل شده باشد. همچنین استفاده از کابل های تصویر (VGA, HDMI) فیک و کیفیت پایین باعث تار شدن تصویر مانیتور می شود. کابل تصویر یکی از موارد شایع در تاری و ایجاد سایه در متن ها می شود. کابل تصویر باید استاندارد و اورجینال باشد. در جاوید الکترونیک می توانید کابل های اورجینال مانیتور را تهیه کنید.

اگر از تبدیل مثلا HDMI به VGA یا برعکس استفاده می کنید، ممکن است مشکل از تبدیل باشد. پس این مورد را هم بررسی کنید.

۳٫ مشکل در کارت گرافیک و درایورها

درایور های قدیمی یا معیوب کارت گرافیک می‌توانند منجر به تاری صفحه نمایش شوند. اطمینان حاصل کنید که درایور های گرافیک کامپیوتر شما بروز و به درستی نصب شده باشند. به وب سایت سازنده کارت گرافیک خود مراجعه کنید و آخرین درایورها را دانلود و نصب کنید. همچنین ویندوز خود را نیز آپدیت کنید.

۴٫ تنظیمات مانیتور

یکی دیگر از مواردی که باعث تاری تصویر می شود، تنظیمات مانیتور است. وضوح تصویر، روشنایی، کنتراست و سایر تنظیمات مانیتور تاثیر گذار هستند. ممکن است تنظیمات مانیتور خود به خود و به مرور زمان تغییر کند. برای رفع مشکل می توانید از دکمه های مانیتور منو را انتخاب کنید و تنظیمات مانیتور را به حالت کارخانه برگردانید. برای ریست فکتوری مانیتور سامسونگ می توانید وارد این صفحه بشید.

روشنایی و کنتراست: روشنایی و کنتراست را با توجه به محیط خودتان طوری تنظیم کنید که تصویر واضح و خوانا باشد.

۵٫ لکه و کثیفی صفحه نمایش علت تاری مانیتور

اگر صفحه مانیتور کثیف باشد، ممکن است تصویر تار به نظر برسید. برای تمیز کردن صفحه نمایش مانیتور، از یک پارچه نرم و  کمی مرطوب استفاده کنید. به آرامی و بدون فشار زیاد صفحه را تمیز کنید تا به پنل مانیتور آسیب وارد نشود. برای تمیزی پنل مانیتور، استفاده از مواد شوینده قوی خودداری کنید. فقط پارچه را با مقداری آب مرطوب کنید. و به هیچ عنوان آب را روی مانیتور اسپری نکنید.

۶٫ خرابی قطعات مانیتور در تاری صفحه نمایش

اگر با انجام این مراحل هنوز مشکل حل نشده باشد، و همچنان تصویر تار بود، پس احتمال خرابی قطعات داخلی مانیتور وجود دارد. خراب بودن قطعات مانیتور در تار شدن صفحه نمایش درصد خیلی کمی دارد اما باز هم بی تاثیر نیست. معمولا خرابی سوکت VGA یا HDMI، مین برد و در بعضی مواقع پنل مانیتور باعث بروز چنین مشکلی خواهد شد. برای رفع این مشکل کافی است با شماره جاوید الکترونیک تماس بگیرید تا تکنسین در محل تعمیرات مانیتور را انجام دهد.

تست مانیتور با سیستم دیگر

برای اینکه مطمئن شوید مشکل تاری تصویر از کارت گرافیک کیس است یا مانیتور راحت ترین روش تست آنها با سیستم دیگر است. البته اگر کیس یا مانیتور دیگری دارید، در غیر این صورت با انجام موارد بالا تا حدودی می توانید مشکل را تشخیص و برطرف کنید. اگر مانیتور را با کامپیوتر دیگری تست می کنید بهتر است کابل تصویر را نیز تعویض کنید.

نتیجه گیری

ما در این مقاله تمام مواردی که باعث تاری تصویر مانیتور می شود ارائه کردیم. این ۶ مورد شامل تنظیمات رزولیشن، کابل تصویر، کارت گرافیک کیس، تنظیمات مانیتور، کثیف بودن صفحه نمایش و قطعات داخلی مانیتور می باشند. همچنین توضیحاتی درباره رفع مشکل تاری صفحه نمایش ارائه دادیم که می توانید با کمترین هزینه این مشکل را برطرف کنید.

سوالات خود را می توانید در قسمت دیدگاه بزارید تا در اسرع وقت پاسخگو شما باشیم.

ثبت ديدگاه