021-77506506

Full HD یا ۴K کدام تلویزیون بهتر است ؟

فول اچ دی (Full HD) و 4K دو استاندارد متفاوت برای وضوح تصویر در تلویزیون‌ها و نمایشگرهای دیگر هستند.

فول اچ دی دارای وضوح 1080 پیکسل در ارتفاع و 1920 پیکسل در عرض است، در حالی که 4K دارای وضوح 2160 پیکسل در ارتفاع و 3840 پیکسل در عرض است. به عبارت دیگر، 4K چهار برابر وضوح فول اچ دی دارد.

FULL HD یا 4K ؟ برای خرید تلویزیون کدوم بهتره ؟ ما در این مقاله تفاوت میان این دو فناوری و همچنین معایب و مزایای آنها را به صورت کامل و ساده خواهیم گفت پس با ما همراه باشید.

برای خرید تلویزیون جدید باید چند نکته رو در نظر داشته باشید تا از فناوری و امکانات جدید تلویزیون عقب نمانید و تا چند سال با خیال راحت از آن استفاده کنید. برای مشاوره خرید و تعمیر مانیتور سامسونگ و ال جی یا تلویزیون با شرکت جاوید الکترونیک سام در تماس باشید.

مقایسه وضوح Ultra HD (4K) در مقابل Full HD :

چند سالی میشه که همه تولید کننده های بزرگ تلویزیون، تلویزیون های مدرن 4K با وضوح بسیار بالا خود را به این فناوری مجهز می کنند. تعداد کل پیکسل ها را از حدود 2 میلیون پیکسل به حدود 8 میلیون پیکسل یعنی چهار برابر ارتقا داده اند.

در ادامه خواهیم گفت :

 • تفاوت بین Full HD و Ultra HD چیست ؟
 • دقت بینایی: آیا ما شاهد 4K هستیم ؟
 • مزایای رزولویشن (Ultra HD یا UHD) 4K
 • معایب رزولیشن 4K
 • فول اچ دی (full HD) به چه معناست ؟
 • UHD یا 4K یعنی چی ؟
 • تلویزیون با رزولیشن 4K چه زمانی منطقی است و چه زمانی وضوح FULL HD کافی است ؟
 • HDR چیست ؟
 • HDR مهمتر است یا 4K ؟

شرکت جاوید الکترونیک تعمیر تلویزیون های Full HD و 4K را در محل مشتری انجام می دهد.

تفاوت بین Ultra HD و FULL HD چیست ؟

درمجموع، تعداد پیکسل ها از Full HD به Ultra HD چهار برابر شده است.

رزولیشن وضوح (پیکسل)
HD  720p 1366×768 پیکسل
 FULL HD 1080p 1920×1080 پیکسل
Ultra HD (4K) 2160p 3840×2160 پیکسل

وضوح فول اچ دی در حال حاضر کیفیت تصویر فوق العاده ای را در تلویزیون های جدید و فیلم ها ارائه می دهد. اما باید یک جهش بزرگ دیگر از نظر وضوح انجام داد. با این حال تفاوت کیفیت تصویر بین رزولیشن Ultra-HD و فول اچ دی به اندازه ای که در همه جا وعده داده شده است، نیست.

تفاوت FULL HD و 4K

هنگام خرید تلویزیون اولترا اج دی باید چند فاکتور را در نظر گرفت. عوامل زیر باعث تاثیر منفی در خرید این تلویزیون با کیفیت می شود :

 • شدت بینایی محدود ما
 • در دسترس بودن کم منابع 4k
 • افزایش مقیاس فیلم FullHD به وضوح Ultra HD لزوما منجبر به کیفیت تصویر بهتر نمی شود.
پیشنهاد   9 روش برای جلوگیری از خرابی تلویزیون و مانیتور

 FULL HD بهتره یا 4K

4K کیفیت تصویری بهتری نسبت به FULL HD دارد، زیرا با افزایش تعداد پیکسل‌ها در تصویر، جزئیات بسیار زیادی نمایش داده می‌شود و تصویر به صورت بسیار واضح و جزئی نمایش داده می‌شود. با این حال، برای بهره‌مندی کامل از کیفیت 4K، به داشتن تلویزیون و دوربین پشتیبانی از این کیفیت نیز نیاز است.

در مقابل، FULL HD نیز یک کیفیت تصویری بسیار خوب است و در بسیاری از موارد همچنان به عنوان یکی از بهترین کیفیت‌های تصویری در دسترس محسوب می‌شود. همچنین، برای تلویزیون‌هایی با اندازه کوچک‌تر، FULL HD بسیار مناسب است و در بسیاری از موارد ارائه محتوای FULL HD نیز کافی است.

دقت بینایی : آیا ما شاهد 4K هستیم ؟

نه تنها تکنولوژی، بلکه چشمان ما نیز محدودیت هایی دارند. زیرا اگر تلویزیون خیلی کوچک باشد یا بیننده خیلی دور از تلویزیون بنشیند، نمی تواند تفاوتی بین قطعنامه ها تشخیص دهید. تفاوت و جزئیات وضوح بالا را فقط می توان با یک دستگاه به اندازه کافی بزرگ یا نزدیکی متناظر با تلویزیون مشاهده کرد.

نمودار زیر محدودیت دید ما را نشان می دهد. برای تلویزیون های کوچک باید خیلی به دستگاه نزدیک شوید تا تفاوت رزولیشن های مختلف را ببینید. با یک تلویزیون 40 اینچی، تفاوت را می توان در فاصله حدود 1.7 متر یا نزدیکتر مشاهده کرد. اما در یک تلویزیون 55 اینچی، فاصله می تواند تا 2.3 متر است.

در جدول، فاصله تا تلویزیون برای مشاهده جزئیات بیشتر قابل خواندن است. لازم به ذکر است که حداکثر فاصله مشخص شده است. بنابراین هرچه به تلویزیون نزدیکتر می شوید، جزئیات بیشتری را می توانید ببینید:

اندازه صفحه تلویزیون بر حسب اینچ فاصله بر حسب متر
32 اینچ 1.3 متر
37 اینچ 1.5 متر
40 اینچ 1.6 متر
42 اینچ 1.7 متر
47 اینچ 1.9 متر
49 اینچ 2.0 متر
50 اینچ 2.0 متر
55 اینچ 2.2 متر
60 اینچ 2.5 متر
65 اینچ 2.7 متر
70 اینچ 2.9 متر
75 اینچ 3.1 متر
80 اینچ 3.3 متر
85 اینچ 3.5 متر
90 اینچ 3.7 متر

مزایای رزولیشن (Ultra HD) 4K

مهمترین مزیت 4K وضوح بالای تصویر آن است. وضوح بسیار بالا با تعداد پیکسل های بالا. این بدان معناست که تلویزیون می تواند جزئیات بیشتری را نسبت به تلویزیون های مشابه با وضوح FULL HD نمایش دهد.

اینجا یک عکس از فول اچ دی و 4K میزاریم تا تفاوت جفتشون نمایش داده شود.

معایب رزولیشن 4K (Ultra HD)

هیچ عیب و ضعفی در 4K وجود ندارد. با این حال، برخی موارد ارزش خرید یک دستگاه UHD را ندارد و رزولیشن FULL HD کاملا کافی است. زیرا نه تنها تکنولوژی، بلکه چشمان خودمان نیز محدودیت هایی دارد.

اگر تلویزیون خیلی کوچک باشد یا بیننده خیلی دور از تلویزیون بنشیند، نمی توانید تفاوت بین وضوح تصویر را تشخیص دهید. با یک تلویزیون 20 اینچی، حتی HD READY  با فاصله نشستن مشخص، تصویر بسیار واضح خواهد با یک تلویزیون معمولا برای تلویزیون های 40 اینچی FULL HD کافی است. اما برای وضوح بیشتر در تلویزیون های بالای 40 اینچ 4K توصیه می شود.

پیشنهاد   تعمیر مانیتور ال جی: راهکارهایی برای رفع مشکلات ✅

FULL HD (فول اچ دی) به چه معناست ؟

1920× 1080 یکی از انواع رزولیشن های تعریف شده توسط  VESA به عنوان استاندارد برای FULL HD است.

VESA مخفف Video Electronics Standards Association و به عنوان همه نوع نمایشگر ها است. یک سازمان بیش از 200 شرکت عضو را نمایندگی می کند که با هم مشخصات یکسانی را برای استاندارد های ویدئویی تعریف می کنند.

استاندارد فول اچ دی به ویژه برای تلویزیون ها و نمایشگرهای رایانه شخصی که با نسبت تصویر 16:9 کار می کنند، HD Ready نیز شناخته می شود و می توانند حداکثر 1920 پیکسل به صورت افقی و حداکثر 1080 پیکسل به صورت عمودی نمایش دهند.

4K تلویزیون

4k یا Ultra HD به چه معناست ؟

وضوح بسیار بالا تلویزیون ها و صفحه نمایش هایی شناسایی شده اند که می توانند تصاویر را با Ultra HD یا 4k نمایش دهند. 4k رزولیشن 3840 در 2160 پیکسل است یعنی 4 برابر تعداد پیکسل ها از full hd  بیشتر است.

Full HD چه زمانی منطقی است و چه زمانی وضوح تلویزیون با رزولیشن 4K کافی است ؟

برای تلویزیون های بالای 40 اینچ، خرید تلویزیون با وضوح بالاتر منطقی است. به عنوان مثال برای تلویزیون 50 اینچ بهتر است که با رزولیشن 4k خریداری شود. البته امروزه در بازار اکثر تلویزیون های بالای 50 اینچ دارای فناوری 4k می باشند. و برای تلویزیون های کمتر از 50 اینچ از فول اچ دی استفاده می شود.

اسم های این فناوری که بین عموم رایج است، 4K یا Ultra HD یا UHD همگی یکی هستند و تفاوتی ندارند.

HDR چیست ؟

HDR فناوری است که کیفیت تصویر معمولی را به سطح بالاتری می برد و به شما امکان می دهد جزئیات و رنگ ها را در مناطق تاریک باز تولید می کند. به این معنی که روشن ترین و تیره ترین رنگ بهبود می یابد. HDR درجه بندی رنگ های ظریف تری را بین رنگ های روشن و تیره امکان پذیر می کند.

تفاوت بین تصویر با HDR و بدون آن به راحتی قابل مشاهده است. اولی وضوح و کنتراست بیشتری دارد. اشکال مختلفی از HDR وجود دارد، یکی برای دوربین و دیگری برای نمایشگر استفاده می شود.

برای باز تولید یک عکس واقعی تر، نسبت کنتراست و گسترده رنگ نمایشگر افزایش می یابد، که دومی اجازه می دهد تا رنگ های اشباع بیشتری داشته باشید.

اگر صفحه نمایشی با قابلیت HDR دارید، اکنون تلویزیون شما می تواند با نمایش طیف وسیع تری از رنگ ها، بهترین استفاده را از آن ببرید.

WCG یکی دیگر از ویژگی هایی است که گاهی اوقات با HDR ارائه می شود. هنگام تماشای محتوای 4K , HDR و WCG می توانید تصویر بسیار واضح تری را مشاهده کنید. رنگ ها در صحنه بی صدا به نظر نمی رسند و عمق بیشتری دارند که واقعی به نظر می رسند. این فقط برای نمایش نیست، بلکه کیفیت تجربه تماشای شما را بهبود می بخشد.

پیشنهاد   برطرف کردن مشکل و تعمیر تلویزیون سامسونگ به روش‌های ساده

HDR تفاوت را ایجاد می کند، نه 4K

طبق چیز هایی که گفتیم کنتراست مهم تر از وضوح تصویر می باشد.

در حالت عادی، نمی توانید تشخیص دهید که یک تصویر 4K است یا HD. وقتی دو تصویر کنار یکدیگر قرار می گیرند و به صفحه نمایش نگاه کنید، متوجه تفاوت آنها خواهید شد. تصویر در 4K نرم تر می شود. از سوی دیگر تفاوت بین 4K و 1080P به دلیل محدودیت بینایی، معمولا برای چشمان ما نامحسوس است.

وقتی وارد فضایی می شوید که نمایشگر HDR روشن است، کنتراست بلافاصله آشکار می شود. فضای رنگی صفحه نمایش شما گسترده تر و رنگ ها دقیق تر از قبل می شوند زیرا این فناوری به طور کامل در 1080P پیاده سازی شده است.

بنابراین در هنگاه انتخاب تلویزیون جدید مهم ترین گزینه HDR (محدوده دینامیکی بالا) در نظر بگیرید (البته تلویزیون های جدید اکثرا از این فناوری استفاده می کنند) سپس به دنبال 4K بودن تلویزیون بروید.

تعیین وضوح پیکسل (W x H) نسبت تصویر مگا پیکسل (گرد)
8K 7680×4320 16:9 33.2
6K 6016×3384 16:9 20.4
5K 5120×2880 16:9 14.7
4K (سینما) 4096×2160 17:9 8.8
Ultra HD / UHD 3840×2160 16:9 8.3
FULL HD 1920×1080 16:9 2.1
HD 1280×720 16:9 0.9
SD 720×576 16:9 0.4

خدمات نمایندگی جاوید الکترونیک

در شرکت جاوید الکترونیک تعمیرات لوازم صوتی و تصویری اعم از تعمیر مانیتور ، تعمیرات تلویزیون و تعمیر لپ تاپ در محل مشتری انجام می گردد. و برای انجام تعمیرات گارانتی تا 6 ماه خدمتتان ارائه می گردد تا با خیال راحت به این مجوعه اعتماد کنید.

سخن پایانی

برای خرید تلویزیون جدید اگر برای تماشای فیلم های داخلی استفاده می کنید از تلویزیون های فول اچ دی ولی اگر برای بازی می خواهید پیشنهاد می کنم تلویزیون 4K خردیه و استفاده کنید. البته امروزه در بازار تلویزیون های بالای 50 اینچ همگی 4K هستند و به زودی شاهد تلویزیون های با کیفیت 8K خواهیم بود.

اگر شما به دنبال تجربه‌ی تصویر با کیفیت بیشتری هستید، 4K بهترین گزینه است. البته باید در نظر داشت که برای استفاده از 4K، باید دستگاهی که از این وضوح پشتیبانی می کند، داشته باشید. همچنین، در صورتی که تلویزیون یا نمایشگر شما بسیار بزرگ است، 4K باعث بهبود بیشتر تجربه‌ی تماشای شما خواهد شد.

ثبت ديدگاه

شروع گفتگو
1
شروع گفتگو در واتساپ
سلام به جاوید الکترونیک خوش آمدید، چطور می تونیم کمک تون کنیم؟