تلویزیون ال جی تصویر ندارد | علت و رفع مشکل

آنچه در این مطلب می خوانید...
تلویزیون ال جی تصویر ندارد- جاوید الکترونیک

تلویزیون ال جی تصویر ندارد، یکی از رایج ترین مشکلاتی است که کاربران با آن مواجه می‌شوند. این مشکل می‌تواند ناگهانی و بدون هیچ‌گونه اخطاری رخ دهد و تماشای تلویزیون را غیرممکن کند. در این مقاله از جاوید الکترونیک به بررسی جامع علت‌ ها و راه‌حل‌ های این مشکل می‌پردازیم.

در صورتی که با انجام مراحل زیر نتوانستید مشکل را برطرف کنید، برای تعمیر تلویزیون ال جی در منزل با ما تماس بگیرید.

بررسی مشکل تصویر نداشتن تلویزیون الجی

ابتدا مشکل نداشتن تصویر در تلویزیون ال جی را توضیح بدیم که به چه معناست. زمانی که تلویزیون الجی را روشن می کنید و هیچ تصویری به ما نمایش نمی دهد، باید هرچه سریعتر برای رفع آن اقدام کنید. در زیر چند مورد از علائم این مشکل را توضیح خواهیم داد.

  1. تلویزیون روشن می‌شود، اما هیچ تصویری روی صفحه نمایش داده نمی‌شود. احتمال خرابی در مین برد یا پنل وجود دارد.
  2. ممکن است صدای برنامه‌ها به گوش برسد، اما تصویری وجود نداشته باشد. احتمال خرابی بک لایت تلویزیون الجی وجود دارد.
  3. در برخی موارد، ممکن است نور ضعیفی از بک لایت در پشت صفحه نمایش مشاهده شود. احتمال خرابی در بک لایت وجود دارد.

برای عیب یابی دقیق تر با شماره تماس جاوید الکترونیک در ارتباط باشید.

هرکدام از این موارد باهم متفاوت است، زمانی که با تکنسین تماس می گیرید حتما علائم تلویزیون را کامل توضیح دهید. در ادامه دلایل احتمالی و عیب یابی تلویزیون الجی در منزل را توضیح خواهیم داد.

دلایلی که تلویزیون ال جی تصویر ندارد

در ادامه مواردی که باعث بروز مشکل نداشتن تصویر در تلویزیون ال جی می شوند را خواهیم گفت.

  • مشکلات مربوط به کابل‌ها و اتصالات:

ایراد در کابل HDMI، کابل AV یا کابل برق

عدم اتصال صحیح کابل‌ها

استفاده از کابل‌های نامناسب یا معیوب

  • مشکلات مربوط به تنظیمات:

انتخاب ورودی اشتباه

خاموش بودن تنظیمات تصویر

اعمال تنظیمات نامناسب تصویر

  • مشکلات سخت افزاری:

ایراد در پنل تلویزیون الجی

خرابی بک لایت یا نور پس زمینه

خرابی مین برد

مشکل در سایر قطعات داخلی تلویزیون

راه‌حل‌ های رفع مشکل نداشتن تصویر در تلویزیون ال جی

چند عامل باعث بروز چنین مشکلی خواهند شد. بعضی از مواردی که ادامه خواهیم گفت، خودتان می توانید در منزل بررسی کنید و ممکن است مشکل  تلویزیون ال جی که تصویر ندارد رفع شود.

  • بررسی کابل‌ها و اتصالات:

اتصال شل یا معیوب کابل‌ها: مطمئن شوید که تمام کابل‌ها، به خصوص کابل HDMI، به طور کامل و صحیح به تلویزیون و دستگاه منبع (مانند گیرنده یا کنسول بازی) متصل شده‌اند. کابل‌ها را از تلویزیون و دستگاه‌ها جدا کرده و دوباره وصل کنید. در صورت امکان، از کابل ها و ورودی های دیگر برای تست استفاده کنید.

استفاده از کابل نامناسب: از کابل‌ های با کیفیت و مرغوب استفاده کنید. کابل های نامناسب می‌توانند باعث افت سیگنال و یا عدم انتقال تصویر شوند.

مشکل در پورت های hdmi: پورت‌های HDMI را با دقت بررسی کنید. اگر پورت‌ها دچار خوردگی، خمیدگی یا شکستگی شده باشند، ممکن است تصویر به درستی نمایش داده نشود.

  • تنظیمات تلویزیون:

تنظیمات ورودی: مطمئن شوید که تلویزیون بر روی ورودی صحیح تنظیم شده باشد. برای مثال، اگر از طریق HDMI به کنسول بازی متصل هستید، باید ورودی را به HDMI مربوطه تغییر دهید. می‌توانید این کار را از طریق دکمه “Input” یا “Source” روی ریموت کنترل انجام دهید.

تنظیمات روشنایی: ممکن است روشنایی صفحه نمایش به قدری کم باشد که قابل مشاهده نباشد. از طریق منوی تنظیمات تلویزیون، روشنایی را افزایش دهید.

تنظیمات تصویر: تنظیمات تصویر را بررسی کنید. ممکن است به طور تصادفی روشنایی تصویر به حداقل رسیده باشد و یا حالت تصویر بر روی بدون تصویر تنظیم شده باشد.

ممکن است تلویزیون بر روی حالت Picture Mode نامناسبی تنظیم شده باشد. به عنوان مثال، ممکن است بر روی Cinema تنظیم شده باشد که کنتراست و روشنایی پایینی دارد. از طریق منوی تنظیمات، حالت تصویر را به Standard یا Vivid تغییر دهید.

تنظیمات مربوط به صرفه جویی در مصرف انرژی: برخی از تنظیمات مربوط به صرفه جویی در مصرف انرژی، می‌توانند نور صفحه را به طور قابل توجهی کاهش دهند و یا تصویر را به طور کامل خاموش کنند. این تنظیمات را در منوی تنظیمات بررسی و در صورت لزوم غیرفعال کنید.

  • ریست فکتوری:

ریست فکتوری تلویزیون می‌تواند به عنوان آخرین راه‌حل برای حل مشکلات نرم افزاری که ممکن است باعث عدم نمایش تصویر شوند، مورد استفاده قرار گیرد. اگر با انجام مراحل بالا مشکل برطرف نشد، می‌توانید تلویزیون را به تنظیمات کارخانه (ریست فکتوری) بازنشانی کنید. این کار می‌تواند برخی از تنظیمات معیوب را که باعث ایجاد مشکل می‌شوند، اصلاح کند. توجه داشته باشید که با انجام ریست فکتوری، تمام تنظیمات شخصی شما از بین خواهد رفت.

  • عیب یابی تخصصی:

اگر با انجام مراحل بالا مشکل برطرف نشد، به احتمال زیاد ایراد از قطعات داخلی تلویزیون است. در این صورت، باید تلویزیون توسط تعمیرکار متخصص تعمیر شود. تعمیرکاران جاوید الکترونیک با بررسی دقیق تلویزیون، علت مشکل را تشخیص داده و آن را برطرف می کنند.

خرابی قطعات داخلی تلویزیون ال جی که تصویر ندارد

برخی از قطعات داخلی که ممکن است در این مشکل نقش داشته باشند عبارتند از:

بک لایت (Backlight): بک لایت منبع نوری است که صفحه نمایش را روشن می کند. اگر بک لایت سوخته باشد، ممکن است هیچ تصویری روی صفحه نمایش مشاهده نشود، در حالی که ممکن است صدای تلویزیون همچنان به گوش برسد.

بک لایت، منبع نور صفحه نمایش تلویزیون است. اگر بک لایت ایراد داشته باشد، ممکن است تصویر به طور کامل تاریک شود و یا تصاویر با نور بسیار ضعیف در صفحه نمایش ظاهر شوند.

برد پاور (Power Board): برد پاور وظیفه تامین ولتاژ های مختلف برای سایر اجزای تلویزیون را بر عهده دارد. اگر برد پاور معیوب باشد، ممکن است تلویزیون روشن نشود یا فقط برای چند لحظه روشن بماند و سپس خاموش شود.

برد اصلی یا مین برد (Main Board): برد اصلی مغز تلویزیون است و وظایف مختلفی از جمله پردازش تصویر، دریافت و ارسال سیگنال ها و کنترل سایر اجزا را بر عهده دارد. اگر برد اصلی معیوب باشد، ممکن است مشکلات مختلفی از جمله عدم نمایش تصویر، مشکلات صوتی و مشکلات مربوط به ورودی ها رخ دهد.

پنل تلویزیون: پنل از میلیون ها پیکسل کوچک تشکیل شده است که تصویر را نمایش می دهند. پنل، بخش اصلی صفحه نمایش تلویزیون است، اگر آسیب دیده باشد، ممکن است لکه های رنگی، خطوط عمودی یا افقی یا تصاویر تار و مبهم روی صفحه نمایش مشاهده شود.

برد اینورتر (Inverter): اینورتر ولتاژ DC را به ولتاژ AC مورد نیاز برای روشن شدن بک لایت تبدیل می کند. اگر اینورتر معیوب باشد، ممکن است بک لایت روشن نشود و در نتیجه تلویزیون ال جی تصویر ندارد.

توجه: این لیست کاملی از تمام قطعات داخلی که ممکن است در مشکل تلویزیون ال جی که تصویر ندارد نقش داشته باشند است. این موارد در هر تلویزیون متفاوت است. برای عیب یابی دقیق و تعمیر تلویزیون، با متخصصان ما در ارتباط باشید.

نتیجه گیری

نداشتن تصویر در تلویزیون ال جی می‌تواند ناشی از علت‌های مختلف باشد، از مشکلات ساده اتصالات و تنظیمات گرفته تا مشکلات پیچیده‌تر سخت افزاری. با انجام مراحل عیب یابی ارائه شده در این مقاله، می‌توانید در بسیاری از موارد مشکل را به تنهایی برطرف کنید. اگر با انجام این مراحل مشکل برطرف نشد، حتماً از ما کمک بگیرید.

در این مقاله به طور جامع و کامل به موضوع تلویزیون ال جی که تصویر ندارد پرداخته شد. با رعایت نکات ارائه شده در این مطلب، می‌توانید به راحتی مشکل خود را عیب یابی و برطرف کنید.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. حتما نظرات و مشکلات خود را در دیدگاه همین مقاله برای ما بنویسید.

ثبت ديدگاه

از ما بپرس
1
شروع گفتگو در واتساپ
Scan the code
سلام به جاوید الکترونیک خوش آمدید، چطور می تونیم کمک تون کنیم؟