خاموش روشن شدن مانیتور بعد از چند دقیقه استفاده

خاموش روشن شدن مانیتور و قطع تصویر مانیتور پس از چند دقیقه می‌تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. در این مقاله از جاوید الکترونیک تمام نکات مهم درباره قطع شدن تصویر مانیتور را خواهیم گفت.

این مشکل ممکن است به دلیل تنظیمات انرژی مانیتور، مشکلات سیستم عامل، مشکلات فیزیکی، مشکلات گرافیکی و مشکلات حرارتی رخ دهد.

برای رفع این مشکل، کاربران می‌توانند تنظیمات انرژی مانیتور را بررسی کنند، نرم‌افزارها و درایورهای سیستم عامل را به‌روزرسانی کنند، اتصالات فیزیکی را بررسی و عیب‌یابی کنند، تنظیمات گرافیکی را بررسی کرده و دمای داخل مانیتور را کاهش دهند.

با رعایت این نکات، می‌توان قطع شدن تصویر مانیتور را به حداقل رساند، اما اگر با این موارد مشکل برطرف نشد احتمالا مانیتور خراب است و باید برای تعمیر مانیتور اقدام کنید.

علت قطع شدن تصویر مانیتور

خاموش روشن شدن مانیتور به چند عامل متفاوت بستگی دارد که در ادامه خواهیم گفت:

عدم فعالیت کاربر: در صورت عدم استفاده یا فعالیت کاربر بر روی مانیتور، برخی مانیتورها تنظیمات خاموش شدن خودکار دارند تا انرژی را صرفه‌جویی کنند و مانیتور را خاموش کنند.

تنظیمات خاموش شدن خودکار: کاربران می‌توانند در تنظیمات سیستم عامل خود، زمان تنظیم شده برای خاموش شدن خودکار مانیتور را تنظیم کنند. به این ترتیب، مانیتور بعد از گذشت زمان تعیین شده در تنظیمات خاموش می‌شود.

بروزرسانی درایورها: در صورتی که مشکل روشن و خاموش شدن مانیتور به درایورها مرتبط است، بروزرسانی درایورهای مانیتور و سیستم عامل می‌تواند مشکل را حل کند.

بررسی کابل‌ها: برخی مشکلات خاموش شدن مانیتور ممکن است به دلیل اتصال نامناسب یا خرابی کابل‌های مانیتور باشد. کاربران باید کابل‌ها را بررسی کرده و در صورت لزوم، آنها را تعویض کنند.

حفظ سرد بودن مانیتور: برخی مانیتورها دمای داخلی بالایی دارند و در صورت افزایش دما، خودکاراً خاموش می‌شوند. اطمینان حاصل کنید که مانیتور در محیطی سرد و خنک قرار دارد.

پیشنهاد می شود  تعمیر مانیتور منحنی سامسونگ در نمایندگی رسمی

مانیتور بعد از چند ثانیه یا دقیقه قطع می شود

خاموش روشن شدن لحظه ای مانیتور

گاهی اوقات تصویر مانیتور لحظه ای قطع می شود و دوباره تصویر میاد. چند عامل باعث ایجاد چنین مشکلی است که باهم به بررسی آن می پردازیم. اگر در برنامه یا بازی خاصی تصویر مانیتور به صورت لحظه ای خاموش و روشن می شود احتمال زیاد مشکل از بازی یا برنامه می باشد. اما اگر این مشکل در هر برنامه وجود دارد، احتمالا کابل برق یا کابل تصویر مانیتور مشکل دارد.

خراب بودن برد پاور یا پنل مانیتور می تواند باعث خاموش روشن شدن مانیتور شود. البته در مانیتور های ال ای دی (LED) امکان خراب بودن مین برد وجود دارد.

گزینه بعدی خراب بودن کارت گرافیک کامپیوتر یا لپ تاپ است. یا نصب نبودن گرافیک می تواند چنین مشکلی را به وجود بیارد.

گزینه بعدی خراب بودن آداپتور مانیتور می باشد. اگر آداپتور مانیتور خراب باشد برق مانیتور به صورت لحظه ای قطع و وصل می شود.

برای عیب یابی دقیق بهتر است از متخصصان جاوید الکترونیک کمک بگیرید.

پیشنهاد می شود  تعمیر مانیتور شکسته و تعویض پنل در محل

خاموش شدن مانیتور بعد از چند دقیقه

مانیتور بعد از چند دقیقه استفاده خاموش می شود. یا بعد چند دقیقه یا حتی چند ساعت تصویر مانیتور قطع می شود،برای رفع این مشکل اولین قدم تنظیمات مانیتور یا تنظیمات کیس و لپتاپ را بررسی کنید.

اگر مانیتورتان با آداپتور به برق متصل است، احتمال خراب بودن آداپتور وجود دارد.

گزینه بعدی که تصویر مانیتور بعد از چند دقیقه خاموش می شود، گرم شدن بیش از حد مانیتور است. مانیتور را در جای گرم نگذارید و به صورت مدام آن را روشن نکنید. سعی کنید هر دو ساعت ۵ دقیقه مانیتور را خاموش کنید.

اما اگر قطعات مانیتور خراب شده باشند بهتر است هرچه سریعتر اقدام به تعمیر مانیتور کنید. قطعاتی داخلی مانیتور که باعث بروز چنین مشکلی می شود:

۱- برد تغذیه: مانیتور های ال سی دی (LCD) اگر بعد از چند دقیقه قطع شوند امکان خرابی برد پاور وجود دارد.

۲- بک لایت مانیتور: بک لایت مانیتور قطعه ایست که در صورت خرابی ممکن است بعد از چند دقیقه استفاده (گرم شدن مانیتور) قطع شود و نور صفحه کامل از بین برود.

برد اینورتور: برد اینورتور در مانیتور های ال سی دی (lcd) در صورت خرابی باعث خاموش شدن مانیتور می شود.

تمام این مواردی که گفته شده با توجه به نوع مانیتور، اندازه و مدل مانیتور متفاوت است. اگر برای شما چنین اتفاقی افتاد با متخصصان ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

روشن بودن کیس اما خاموش شدن مانیتور

ممکن است کیس یا لپ تاپ را روشن کنید اما مانیتور هیچ تصویری نمایش ندهد. این مورد به چند دلیل بستگی دارد

۱- خراب بودن کابل تصویر یا سیگنال : کایل های تصویر به مرور زمان یا جنس بی کیفیت ممکن است آسیب ببینند. برای اینکه مطمئن شویم تصویر ندادن مانیتور از خرابی کابل است پیشنهاد می کنیم، ابتدا مانیتور دیگری را با این کابل تست کنید یا کابل را تعویض کنید. با این روش می توانید مشکل را حل کنید. استفاده از کابل فیک و ارزان قیمت می تواند باعث بروز چنین مشکلی شود.

۲- مشکل در گرافیک کیس یا لپ تاپ : بعضی از کاربران زمانی که کیس را روشن میکنند و مانیتور تصویر ندارد حدس می زنند که مانیتور خراب شده و به دنبال تعمیرکار هستند. اما گاهی اوقات علت تصویر ندادن مانیتور از منبع یعنی کامپی.تر یا لپ تاپ است. می توانید مانیتور دیگر را با کیس یا لپ تاپ امتحان کنید و از سالم بودن گرافیک کامپیوتر مطمئن شوید.

۳- خراب بودن سوکت تصویر : قطع شدن سوکت تصویر (vga,hdmi,dvi) مانیتور می تواند باعث چنین مشکلی شود. اگر دو روش قبلی ایراد را برطرف نکرد شاید ایراد از سوکت مانیتور باشد. برای عیب یابی این مشکل کابل تصویر را تکان دهید شاید مانیتور تصویر داد. اما زیاد این کار را تکرار نکنید زیرا باعث خرابی بیشتر می شود.

۴- خرابی قطعات داخلی مانیتور : قبل از اقدام به تعمیر روش های بالا را امتحان کنید و اگر از خراب بودن مانیتور مطمئن شدید برای تعمیر آن اقدام کنید. قطعاتی که باعث تصویر ندادن مانیتور می شوند:

  • برد پاور
  • مین برد
  • پنل

خراب بودن هر کدام از این ها باتوجه به مدل، اندازه و برند مانیتور متفاوت است. برای عیب یابی و اعلام هزینه حتما با متخصصان جاوید الکترونیک تماس بگیرید.

پیشنهاد می شود  آداپتور مانیتور سامسونگ و ال جی- فابریک و اصلی

تصویر مانیتور بعد از یک ثانیه قطع می شود

بعضی اوقات مانیتور را روشن می کنید و بعد از ۱ یا چند ثانیه تصویر مانیتور قطع می شود. برای بررسی و عیب یابی دقیق علت این خرابی، ابتدا کابل های مانیتور را جدا کنید و دوباره وصل کنید.

اگر مشکل برطرف نشد برای اینکه از خراب بودن مانیتور مطمئن شوید، کابل تصویر ( vga, hdmi, dvi ) که به مانیتور است را جدا کنید. مانیتور پیغام no signal یا check signal cable را نمایش می دهد، اگر این پیغام قطع شد پس مانیتور خراب است. اما اگر پیغام ثابت بود احتمال سالم بودن مانیتور وجود دارد.

خراب بودن بکلایت مانیتور باعث بروز چنین مشکلی می شود. نور پس زمینه مانیتور اگر خراب باشد باعث ایجاد چنین مشکلی در مانیتور می شود. بک لایت مانیتور قابل تعمیر می باشد.

خرابی در برد پاور اینورتور از دیگر عواملی است که باعث چنین مشکلی خواهد شد.

بهتر است زمانی که این اتفاق برای شما پیش آمد هرچه سریعتر اقدام به تعمیر آن کنید، تا قطعات مانیتور بیشتر خراب نشوند.

خاموش روشن شدن مانیتور

جلوگیری از خرابی و مشکلات روشن و خاموش شدن مانیتور

برای جلوگیری از خرابی و مشکلات روشن و خاموش شدن مانیتور، نگهداری و تمیزکاری منظم، تنظیمات صحیح، استفاده بهینه از مانیتور و توقف مناسب در استفاده ضروری است. با رعایت این راهکارها، می‌توانید عمر مفید و عملکرد بهتری از مانیتور خود را تجربه کنید و از مشکلات روزمره کاسته و استفاده بهینه‌تری از دستگاه داشته باشید. در زیر مواردی جهت جلوگیری از خرابی خاموش و روشن شدن مانیتور را خواهیم گفت:

تمیزی صفحه نمایش: با استفاده از پارچه‌ی نرم و خشک، صفحه نمایش مانیتور را به طور منظم تمیز کنید. از استفاده از مواد شیمیایی قوی یا ابزارهای تراشکاری خودداری کنید تا به صفحه نمایش آسیب نرسد.

حفظ سرد بودن مانیتور: مانیتور را در محیطی سرد و خنک قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که هوای داخلی و خارجی مانیتور به طور معقول جریان دارد و دستگاه در معرض دمای بالا قرار نمی‌گیرد.

تنظیمات انرژی: در تنظیمات مانیتور و سیستم عامل، زمان‌های خاموش شدن خودکار را به طور متناسب با نیازهای خود تنظیم کنید. از تنظیمات بهینه برای صرفه‌جویی در انرژی و جلوگیری از خاموش شدن ناخواسته استفاده کنید.

استفاده معقول از روشن و خاموش کردن مانیتور: به جای روشن و خاموش کردن مکرر مانیتور، از تنظیمات sleep و استراحت استفاده کنید تا در زمان‌های نیاز به استفاده کوتاه‌مدت مانیتور را روشن نگه دارید.

توقف درست از استفاده: در هنگام عدم استفاده از مانیتور، آن را به‌طور کامل خاموش کنید. این عمل باعث کاهش استهلاک برق و افزایش دوام مانیتور می‌شود.

نتیجه گیری

روشن و خاموش شدن مانیتورها به دلایل مختلفی مانند سیگنال ورودی، قطعات داخلی مانیتور، عدم فعالیت کاربر و تنظیمات خاموش شدن خودکار رخ می‌دهد. برای حل مشکلات مرتبط با روشن و خاموش شدن مانیتور، کاربران باید تنظیمات انرژی مانیتور، درایورها، کابل‌ها و دمای داخلی مانیتور را بررسی کنند. با رعایت این موارد و انجام راه‌حل‌های مناسب، مشکلات روشن و خاموش شدن مانیتور را می‌توان به حداقل رساند و تجربه استفاده بهتری از مانیتور خود را به دست آورد. اگر در هر صورت مشکل همچنان وجود داشت می توانید با جاوید الکترونیک تماس بگیرید تا متخصصان ما شما را راهنمایی کنند.

ثبت ديدگاه

از ما بپرس
1
شروع گفتگو در واتساپ
Scan the code
سلام به جاوید الکترونیک خوش آمدید، چطور می تونیم کمک تون کنیم؟