خاموش روشن شدن مانیتور + آموزش رفع مشکل

آنچه در این مطلب می خوانید...
خاموش روشن شدن مانیتور
خاموش روشن مانیتور یا قطع شدن تصویر بعد از مدتی یکی از مشکلات رایج در مانیتورهای سامسونگ، الجی و دیگر برندها می باشد. در بعضی مواقع ممکن است کیس روشن است اما مانیتور بعد از جند دقیقه خاموش می شود. برای عیب یابی و رفع مشکل خاموش شدن مانیتور در منزل پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

علت خاموش روشن شدن مانیتور سامسونگ

دلایلی که باعث خاموش روشن شدن مانیتور سامسونگ می شود شامل: خرابی کابل برق و آداپتور،استفاده از کابل تصویر بی کیفیت، تنظیمات مانیتور، کارت گرافیک کامپیوتر و قطعات داخلی می باشد. برای ۳ تا گزینه اول خودتان می توانید با توضیحاتی که در ادامه خواهیم گفت مشکل را برطرف کنید. اما برای تعمیر مانیتور سامسونگ و رفع خرابی قطعات داخلی بهتر است مانیتور را به نمایندگی معتبر بسپارید. جاوید الکترونیک نمایندگی رسمی مانیتور های سامسونگ می باشد که تعمیرات را در محل انجام می دهد.

روش های رفع مشکل خاموش و روشن شدن مانیتور سامسونگ در منزل

بررسی کابل برق یا آداپتور:کابل برق و آداپتور را بررسی کنید که پارگی یا قطعی نداشته باشند. از اتصال محکم آنها به پریز برق و مانیتور مطمئن شوید. اگر کابل برق یا آداپتور دیگری دارید، آنها را تعویض کنید و تست بگیرید.

استفاده از کابل تصویر بی کیفیت: کابل تصویر HDMI یا VGA فیک یا غیر استاندارد می تواند باعث بروز مشکلاتی شود. اگر از کابل تصویر بی کیفیت استفاده می کنید، بهتر است آن را تعویض کنید. استفاده از کابل اصلی و استاندارد از خیلی از مشکلات و خرابی ها جلوگیری می کند.

تنظیمات مانیتور: به قسمت تنظیمات منو مانیتور با استفاده از دکمه های مانیتور بروید. و بررسی کنید که خاموشی خودکار مانیتور غیر فعال است. ممکن است تنظیمات مانیتور سامسونگ خود به خود تغییر کند، پس بهتر است آن را ریست فکتوری کنید. همچنین فعال بودن خاموشی خودکار مانیتور می تواند از گرم شدن بیش از حد و خرابی قطعات داخلی جلوگیری کند. بعد از چند دقیقه می توانید مانیتور را روشن کنید و دوباره از آن استفاده نمایید.

مشکلات کارت گرافیک: تنظیمات کارت گرافیک را بررسی و در صورت نیاز اصلاح کنید. همچنین درایور ها را بروز رسانی کنید.

مشکل قطعات داخلی مانیتور سامسونگ: اگر مراحل بالا مشکل را برطرف نکرد پس احتمالا قطعات سخت افزاری مانیتور مشکل دارند. برای رفع این مشکل کاری از دستتان برنمی آید جز انتخاب تعمیرکار متخصص. برای رفع مشکلات مانیتور های سامسونگ در محل می تواند از تکنسین های فنی نمایندگی جاوید الکترونیک کمک بگیرید.

خاموش روشن شدن مانیتور ال جی- Javid Electronic

علت خاموش روشن شدن مانیتور ال جی

دلایل مختلفی برای خاموش و روشن شدن مانیتور ال جی وجود دارد. در ادامه چند مورد رایج که باعث چنین مشکلی می شود را خواهیم گفت.

مشکلات اتصال: ابتدا از متصل بودن کامل کابل برق به مانیتور و پریز برق مطمئن شوید. اگر کابل برق دیگری دارید با اون هم تست کنید. گزینه بعدی که باید بررسی کنید، کابل تصویر است. از اتصال سالم کابل تصویر HDMI یا VGA به مانیتور ال جی و کیس مطمئن شوید. خراب بودن کابل تصویر ممکن است باعث خاموش روشن شدن مانیتور ال جی شود. اگر مانیتورتان با آداپتور به برق متصل می شود، احتمال خرابی آداپتور وجود دارد.

تنظیمات مانیتور: فعال شدن خاموشی خودکار مانیتور ال جی یکی دیگر از عوامل خاموش شدن مانیتور ال جی می باشد. برای غیر فعال کردن این مورد دکمه منو را در مانیتور بزنید و به قسمت تنظیمات مانیتور بروید. سپس تنظیمات زمان خاموش شدن مانیتور را غیر فعال کنید.

مشکلات کارت گرافیک کامپیوتر: درایورهای کارت گرافیک خود را به روز کنید. برای انجام این کار به وبسایت سازنده کارت گرافیک خود بروید و آخرین درایورها را برای کارت گرافیک خود دانلود و نصب کنید. همچنین می توانید کارت گرافیک خود را در اسلات PCL Express دیگری در کیس خود نصب کنید.

خرابی قطعات داخلی مانیتور ال جی: اگر تمام مراحل را انجام دادید و همچنان مشکل وجود داشت، احتمالا قطعات برد پاور یا بک لایت خراب هستند. برد پاور و بک لایت قطعاتی هستند که باعث خاموش روشن شدن مانیتور ال جی می شوند. بهتر است برای تعمیر مانیتور الجی از تعمیرکاران متخصص جاوید الکترونیک کمک بگیرید.

علت خاموش شدن مانیتور کامپیوتر

مشکل خاموش شدن مانیتور کامپیوتر به دلیل تنظیمات خاموشی خوکار مانیتور، مشکلات کیس، قطعی در کابل های برق و تصویر مانیتور و قطعات سخت افزاری باشد. برای رفع این مشکل مراحل زیر را دنبال کنید.

از منو مانیتور تنظیمات انرژی یا خاموشی خودکار را بررسی کنید و در صورت فعال بودن آن را غیر فعال کنید. کابل های برق و تصویر را تست کنید و در صورت لزوم آنها را تعویض کنید. نرم افزار و درایور های سیستم عامل را بروز رسانی کنید. و در بعضی مواقع گرم شدن بیش از حد باعث خاموش شدن مانیتور می شود. در نهایت اگر ایراد برطرف نشد برای تعمیر مانیتور به متخصص و نمایندگی مراجعه کنید.

علت قطع شدن تصویر مانیتور

خاموش روشن شدن مانیتور به چند عامل متفاوت بستگی دارد که در ادامه خواهیم گفت:

عدم فعالیت کاربر: در صورت عدم استفاده یا فعالیت کاربر بر روی مانیتور، برخی مانیتورها تنظیمات خاموش شدن خودکار دارند تا انرژی را صرفه‌جویی کنند و مانیتور را خاموش کنند.

تنظیمات خاموش شدن خودکار: کاربران می‌توانند در تنظیمات سیستم عامل خود، زمان تنظیم شده برای خاموش شدن خودکار مانیتور را تنظیم کنند. به این ترتیب، مانیتور بعد از گذشت زمان تعیین شده در تنظیمات خاموش می‌شود.

بروزرسانی درایورها: در صورتی که مشکل روشن و خاموش شدن مانیتور به درایورها مرتبط است، بروزرسانی درایورهای مانیتور و سیستم عامل می‌تواند مشکل را حل کند.

بررسی کابل‌ها: برخی مشکلات خاموش شدن مانیتور ممکن است به دلیل اتصال نامناسب یا خرابی کابل‌های مانیتور باشد. کاربران باید کابل‌ها را بررسی کرده و در صورت لزوم، آنها را تعویض کنند.

حفظ سرد بودن مانیتور: برخی مانیتورها دمای داخلی بالایی دارند و در صورت افزایش دما، خودکاراً خاموش می‌شوند. اطمینان حاصل کنید که مانیتور در محیطی سرد و خنک قرار دارد.

 

خاموش روشن شدن لحظه ای مانیتور

گاهی اوقات تصویر مانیتور لحظه ای قطع می شود و دوباره تصویر میاد. چند عامل باعث ایجاد چنین مشکلی است که باهم به بررسی آن می پردازیم. اگر در برنامه یا بازی خاصی تصویر مانیتور به صورت لحظه ای خاموش و روشن می شود احتمال زیاد مشکل از بازی یا برنامه می باشد. اما اگر این مشکل در هر برنامه وجود دارد، احتمالا کابل برق یا کابل تصویر مانیتور مشکل دارد.

خراب بودن برد پاور یا پنل مانیتور می تواند باعث خاموش روشن شدن مانیتور شود. البته در مانیتور های ال ای دی (LED) امکان خراب بودن مین برد وجود دارد.

گزینه بعدی خراب بودن کارت گرافیک کامپیوتر یا لپ تاپ است. یا نصب نبودن گرافیک می تواند چنین مشکلی را به وجود بیارد.

گزینه بعدی خراب بودن آداپتور مانیتور می باشد. اگر آداپتور مانیتور خراب باشد برق مانیتور به صورت لحظه ای قطع و وصل می شود.

برای عیب یابی دقیق بهتر است از متخصصان جاوید الکترونیک کمک بگیرید.

مانیتور بعد از چند ثانیه یا دقیقه قطع می شود

خاموش شدن مانیتور بعد از چند دقیقه

مانیتور بعد از چند دقیقه استفاده خاموش می شود. یا بعد چند دقیقه یا حتی چند ساعت تصویر مانیتور قطع می شود،برای رفع این مشکل اولین قدم تنظیمات مانیتور یا تنظیمات کیس و لپتاپ را بررسی کنید.

اگر مانیتورتان با آداپتور به برق متصل است، احتمال خراب بودن آداپتور وجود دارد.

گزینه بعدی که تصویر مانیتور بعد از چند دقیقه خاموش می شود، گرم شدن بیش از حد مانیتور است. مانیتور را در جای گرم نگذارید و به صورت مدام آن را روشن نکنید. سعی کنید هر دو ساعت ۵ دقیقه مانیتور را خاموش کنید.

اما اگر قطعات مانیتور خراب شده باشند بهتر است هرچه سریعتر اقدام به تعمیر مانیتور کنید. قطعاتی داخلی مانیتور که باعث بروز چنین مشکلی می شود:

۱- برد تغذیه: مانیتور های ال سی دی (LCD) اگر بعد از چند دقیقه قطع شوند امکان خرابی برد پاور وجود دارد.

۲- بک لایت مانیتور: بک لایت مانیتور قطعه ایست که در صورت خرابی ممکن است بعد از چند دقیقه استفاده (گرم شدن مانیتور) قطع شود و نور صفحه کامل از بین برود.

برد اینورتور: برد اینورتور در مانیتور های ال سی دی (lcd) در صورت خرابی باعث خاموش شدن مانیتور می شود.

تمام این مواردی که گفته شده با توجه به نوع مانیتور، اندازه و مدل مانیتور متفاوت است. اگر برای شما چنین اتفاقی افتاد با متخصصان ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

روشن بودن کیس اما خاموش شدن مانیتور

ممکن است کیس یا لپ تاپ را روشن کنید اما مانیتور هیچ تصویری نمایش ندهد. این مورد به چند دلیل بستگی دارد

۱- خراب بودن کابل تصویر یا سیگنال : کایل های تصویر به مرور زمان یا جنس بی کیفیت ممکن است آسیب ببینند. برای اینکه مطمئن شویم تصویر ندادن مانیتور از خرابی کابل است پیشنهاد می کنیم، ابتدا مانیتور دیگری را با این کابل تست کنید یا کابل را تعویض کنید. با این روش می توانید مشکل را حل کنید. استفاده از کابل فیک و ارزان قیمت می تواند باعث بروز چنین مشکلی شود.

۲- مشکل در گرافیک کیس یا لپ تاپ : بعضی از کاربران زمانی که کیس را روشن میکنند و مانیتور تصویر ندارد حدس می زنند که مانیتور خراب شده و به دنبال تعمیرکار هستند. اما گاهی اوقات علت تصویر ندادن مانیتور از منبع یعنی کامپی.تر یا لپ تاپ است. می توانید مانیتور دیگر را با کیس یا لپ تاپ امتحان کنید و از سالم بودن گرافیک کامپیوتر مطمئن شوید.

۳- خراب بودن سوکت تصویر : قطع شدن سوکت تصویر (vga,hdmi,dvi) مانیتور می تواند باعث چنین مشکلی شود. اگر دو روش قبلی ایراد را برطرف نکرد شاید ایراد از سوکت مانیتور باشد. برای عیب یابی این مشکل کابل تصویر را تکان دهید شاید مانیتور تصویر داد. اما زیاد این کار را تکرار نکنید زیرا باعث خرابی بیشتر می شود.

۴- خرابی قطعات داخلی مانیتور : قبل از اقدام به تعمیر روش های بالا را امتحان کنید و اگر از خراب بودن مانیتور مطمئن شدید برای تعمیر آن اقدام کنید. قطعاتی که باعث تصویر ندادن مانیتور می شوند:

  • برد پاور
  • مین برد
  • پنل

خراب بودن هر کدام از این ها باتوجه به مدل، اندازه و برند مانیتور متفاوت است. برای عیب یابی و اعلام هزینه حتما با متخصصان جاوید الکترونیک تماس بگیرید.

تصویر مانیتور بعد از یک ثانیه قطع می شود

بعضی اوقات مانیتور را روشن می کنید و بعد از ۱ یا چند ثانیه تصویر مانیتور قطع می شود. برای بررسی و عیب یابی دقیق علت این خرابی، ابتدا کابل های مانیتور را جدا کنید و دوباره وصل کنید.

اگر مشکل برطرف نشد برای اینکه از خراب بودن مانیتور مطمئن شوید، کابل تصویر ( vga, hdmi, dvi ) که به مانیتور است را جدا کنید. مانیتور پیغام no signal یا check signal cable را نمایش می دهد، اگر این پیغام قطع شد پس مانیتور خراب است. اما اگر پیغام ثابت بود احتمال سالم بودن مانیتور وجود دارد.

خراب بودن بکلایت مانیتور باعث بروز چنین مشکلی می شود. نور پس زمینه مانیتور اگر خراب باشد باعث ایجاد چنین مشکلی در مانیتور می شود. بک لایت مانیتور قابل تعمیر می باشد.

خرابی در برد پاور اینورتور از دیگر عواملی است که باعث چنین مشکلی خواهد شد.

بهتر است زمانی که این اتفاق برای شما پیش آمد هرچه سریعتر اقدام به تعمیر آن کنید، تا قطعات مانیتور بیشتر خراب نشوند.

 

جلوگیری از خرابی و مشکلات روشن و خاموش شدن مانیتور

برای جلوگیری از خرابی و مشکلات روشن و خاموش شدن مانیتور، نگهداری و تمیزکاری منظم، تنظیمات صحیح، استفاده بهینه از مانیتور و توقف مناسب در استفاده ضروری است. با رعایت این راهکارها، می‌توانید عمر مفید و عملکرد بهتری از مانیتور خود را تجربه کنید و از مشکلات روزمره کاسته و استفاده بهینه‌تری از دستگاه داشته باشید. در زیر مواردی جهت جلوگیری از خرابی خاموش و روشن شدن مانیتور را خواهیم گفت:

تمیزی صفحه نمایش: با استفاده از پارچه‌ی نرم و خشک، صفحه نمایش مانیتور را به طور منظم تمیز کنید. از استفاده از مواد شیمیایی قوی یا ابزارهای تراشکاری خودداری کنید تا به صفحه نمایش آسیب نرسد.

حفظ سرد بودن مانیتور: مانیتور را در محیطی سرد و خنک قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که هوای داخلی و خارجی مانیتور به طور معقول جریان دارد و دستگاه در معرض دمای بالا قرار نمی‌گیرد.

تنظیمات انرژی: در تنظیمات مانیتور و سیستم عامل، زمان‌های خاموش شدن خودکار را به طور متناسب با نیازهای خود تنظیم کنید. از تنظیمات بهینه برای صرفه‌جویی در انرژی و جلوگیری از خاموش شدن ناخواسته استفاده کنید.

استفاده معقول از روشن و خاموش کردن مانیتور: به جای روشن و خاموش کردن مکرر مانیتور، از تنظیمات sleep و استراحت استفاده کنید تا در زمان‌های نیاز به استفاده کوتاه‌مدت مانیتور را روشن نگه دارید.

توقف درست از استفاده: در هنگام عدم استفاده از مانیتور، آن را به‌طور کامل خاموش کنید. این عمل باعث کاهش استهلاک برق و افزایش دوام مانیتور می‌شود.

نتیجه گیری

روشن و خاموش شدن مانیتورها به دلایل مختلفی مانند سیگنال ورودی، قطعات داخلی مانیتور، عدم فعالیت کاربر و تنظیمات خاموش شدن خودکار رخ می‌دهد. برای حل مشکلات مرتبط با روشن و خاموش شدن مانیتور، کاربران باید تنظیمات انرژی مانیتور، درایورها، کابل‌ها و دمای داخلی مانیتور را بررسی کنند. با رعایت این موارد و انجام راه‌حل‌های مناسب، مشکلات روشن و خاموش شدن مانیتور را می‌توان به حداقل رساند و تجربه استفاده بهتری از مانیتور خود را به دست آورد. اگر در هر صورت مشکل همچنان وجود داشت می توانید با جاوید الکترونیک تماس بگیرید تا متخصصان ما شما را راهنمایی کنند.

ثبت ديدگاه