تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد چرا؟

تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد- جاوید الکترونیک

تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد، علت آن به چند مورد بستگی دارد که همه‌ی آنها را بررسی می کنیم. قبل از بررسی دلایل صدا و بدون تصویر بودن تلویزیون، ابتدا اجزای اصلی تلویزیون را درک می کنیم. تلویزیون از چندین عنصر ضروری از جمله صفحه نمایش (پنل)، سیستم صوتی، منبع تغذیه، مین برد و مدارهای داخلی مختلف تشکیل شده است. همه اجزای تلویزیون با هم در ارتباط هستند و خرابی هریک باعث بروز مشکلاتی خواهد شد.

تلویزیون‌ها یکی از ابزارهای رایج ارتباطی و سرگرمی در دنیا هستند. این مشکل می‌تواند از مشکلات ساده تا مشکلات جدی‌تری از قبیل خرابی قطعات یا نرم‌افزار باشد. در این مقاله از جاوید الکترونیک، به بررسی علل مختلف تلویزیون صدا دارد اما تصویر ندارد پرداخته خواهد شد و نکاتی برای رفع آن نیز ارائه می‌شود.

رفع مشکلات ساده زمانی که تلویزیون صدا دارد و تصویر ندارد

در ادامه چند عامل وجود دارد که با بررسی آنها امکان دارد تصویر نمایش داده شود. همیشه که مشکلات قطعات داخلی تلویزیون نیست که باعث می شود تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد. با انجام مراحل زیر می توانید بدون صرف هزینه اضافی و وقت مشکل تلویزیون بدون تصویر را برطرف کنید. همچنین شما می توانید با متخصصان جاوید الکترونیک در ارتباط باشید تا به صورت دقیق ایراد و هزینه تعمیر تلویزیون را اعلام کنند.

خرابی بک لایت در تلویزیونی که صدا دارد تصویر ندارد

اتصالات کابل تصویر معیوب

یکی از دلایل متداولی که تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد، شل بودن یا خراب بودن اتصال کابل تصویر است. کابل ویدئو، مانند HDMI یا VGA، اطلاعات بصری را از دستگاه منبع به تلویزیون منتقل می کند. اگر این کابل به طور کامل وصل نشده باشد یا آسیب دیده باشد، تلویزیون هیچ تصویری را نمایش نمی دهد، اما صدا همچنان قابل شنیدن است.

برای حل این مشکل، اتصالات بین دستگاه منبع خود (مانند پخش کننده DVD، ست تاپ باکس، کنسول بازی) و تلویزیون را بررسی کنید. مطمئن شوید که کابل تصویر به دو طرف آن وصل شده است. اگر به نظر می رسد کابل آسیب دیده است، آن را با یک کابل جدید جایگزین کنید.

انتخاب ورودی منبع وقتی تلویزیون تصویر ندارد

گاهی اوقات، تلویزیون ممکن است در شرایط کار عالی باشد، اما مشکل در انتخاب ورودی منبع است. اگر تلویزیون روی منبع ورودی اشتباه تنظیم شده باشد، حتی اگر صدا به درستی پخش شود، هیچ تصویری را نمایش نمی دهد.

برای رفع این مشکل، از کنترل از راه دور تلویزیون استفاده کنید تا منبع ورودی صحیحی را که با دستگاه متصل مطابقت دارد انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر پخش کننده DVD خود را به پورت HDMI 1 وصل کرده اید، اطمینان حاصل کنید که تلویزیون برای نمایش HDMI 1 به عنوان منبع ورودی تنظیم شده است.

تنظیمات تصویر تلویزیون زمانی که صدا دارد و تصویر ندارد

تنظیمات نادرست تصویر نیز می تواند منجر به تلویزیونی با صدا و بدون تصویر شود. این امکان وجود دارد که روشنایی، کنتراست یا سایر تنظیمات صفحه نمایش به گونه ای تنظیم شود که تصویر نامرئی یا کم نور شود.

در منوی تلویزیون خود رفته و به تنظیمات تصویر دسترسی پیدا کنید. آنها را به مقادیر پیش فرض خود بازنشانی کنید یا آنها را به درستی تنظیم کنید تا زمانی که تصویر قابل مشاهده شود. همچنین می توانید تنظیمات را ریست کرده و به حالت کارخانه برگردانید.

مشکلات سخت افزاری وقتی که تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد

در زیر مواردی را بررسی خواهیم کرد که خرابی هریک می تواند باعث شود که تلویزیون صدا داشته باشد ولی تصویر نه. تلویزیون ها مدل، اندازه و برند های مختلفی در بازار موجود هستند که هرکدام ضعفی در قطعات داخلی آنها وجود دارد. و زمانی که تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد می تواند به علت های مختلفی باشد که تک‌تک آنها را بررسی خواهیم کرد.

خرابی بک لایت

بکلایت یا نور پس زمینه تلویزیون وظیفه تامین نور تلویزیون را برعهده دارد. زمانی که بکلایت خراب شود در واقع تلویزیون نوری ندارد که بتواند تصاویر را نمایش ندهد. یکی از خرابی های متداول تلویزیون ضعف در نورپس زمینه می باشد که باعث بروز مشکلاتی می شود. از جمله مشکلات خرابی بکلایت، تلویزیون صدا دارد اما تصویر ندارد. در صورتی که مراحل بالا  مشکل را برطرف نکرد احتمالا برای تعویض بک لایت تلویزیون باید به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید.

نمایندگی جاوید الکترونیک از بک لایت های فابریک و اصلی تلویزیون ها استفاده می کند. می توانید برای خدمات خرابی بکلایت تلویزیون با متخصصان ما در ارتباط باشید.

نور پس زمینه چیست؟

بکلایت، یکی از اجزای اصلی صفحه نمایش تلویزیون، یک منبع نوری است که پشت صفحه نمایش قرار می‌گیرد. این نور، نمایش تصویر را به صورت پس‌زمینه روشن یا خاموش می‌کند.

نور پس زمینه چگونه کار می کند؟

بکلایت باعث روشنایی تصویر در صفحه نمایش می‌شود. وقتی نور بکلایت روشن می‌شود، نور آن از طریق لایه‌های مختلف صفحه نمایش عبور می‌کند و تصویر بر روی صفحه نمایش تولید می‌شود.

کیفیت تصویر تحت تأثیر مشکلات نور پس زمینه

اگر بکلایت تلویزیون به درستی کار نکند، تصاویر به نمایش درآمده از آن تلویزیون، کم‌کیفیت و غیر واضح خواهند بود. رنگ‌ها ممکن است به طور نادرست نمایش داده شوند و جزئیات تصاویر گم شوند.

خرابی برد پاور در تلویزیونی که صدا دارد اما تصویر ندارد

خرابی برد تغذیه

یکی دیگر از عواملی که باعث می شود تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد ضعف در برد تغذیه یا برد پاور است. وظیفه برد پاور تامین برق مورد نیاز قطعات تلویزیون است. زمانی که ولتاژ مناسب به نورپس زمینه انتقال داده نشود، در واقع بک لایت تلویزیون روشن نمی شود و باعث می شود که تصویری به ما نماش داده نشود.

نکات پیشگیری برای تلویزیونی که صدا دارد ولی تصویر ندارد

برای جلوگیری از خرابی قطعات و حفظ عمر طولانی تلویزیون، می‌توانید به موارد زیر توجه کنید:

  1. قرار دادن تلویزیون در مکانی با محیط کم‌نور تا استفاده بیشتری از بکلایت مهم نباشد.
  2. اجتناب از افزایش درخشندگی بکلایت به حدی که ممکن است صفحه نمایش آسیب ببیند.
  3. رعایت دمای محیط و جلوگیری از افزایش حرارت محیطی تلویزیون که می‌تواند بکلایت را تحت تأثیر قرار دهد.
  4. خاموش کردن تلویزیون بعد از ۳ ساعت استفاده، به مدت ۵ دقیقه.

با رعایت کردن این موارد می توانید خرابی تلویزیون را تا حد زیادی کاهش دهید. حتما پس از تعمیر تلویزیون این نکات را در نظر داشته باشید.

نکات پایانی و رفع مشکلات:

اگر تلویزیون شما صدا دارد اما تصویر ندارد، ابتدا مشکلات ساده مانند کابل‌ها و تنظیمات را بررسی کنید. اگر مشکل باقی ماند، ممکن است نیاز به تعمیرات باشد. یک تلویزیون با صدا اما بدون تصویر می تواند یک تجربه خسته کننده باشد، اما حفظ آرامش و انجام مراحل عیب یابی ضروری است. اغلب، این مشکل با بررسی اتصالات کابل، تنظیمات ورودی منبع یا تنظیمات تصویر به راحتی قابل حل است. اگر این مراحل اولیه مشکل را حل نکرد، ممکن است نشان دهنده یک مشکل سخت افزاری باشد که نیاز به متخصص دارد. ممنون که تا انتها همراه ما بودید، اگر سوالی داشتید در بخش دیدگاه بپرسید حتما پاسخ خواهیم داد.

سوالات متداول درباره تلویزیون که صدا دارد ولی تصویر ندارد

آیا کابل HDMI معیوب می تواند باعث ایجاد مشکل “صدا اما بدون تصویر” در تلویزیون من شود؟

بله، یک کابل HDMI شل یا آسیب دیده می تواند از نمایش تصاویر تلویزیون در حین تولید صدا جلوگیری کند. اطمینان حاصل کنید که همه اتصالات ایمن هستند و در صورت لزوم کابل را تعویض کنید.

آیا می‌توانم خودم بکلایت تلویزیون را تعمیر کنم؟

خرابی‌های پیچیده بکلایت بهتر است توسط تعمیرکاران حرفه‌ای انجام شود تا جلوی تضررات بیشتر را بگیرند.

آیا خرید تلویزیون با بکلایت LED بهتر است یا LCD؟

تلویزیون‌های LED دارای بکلایت قوی‌ تری هستند و کیفیت تصویر بهتری دارند.

آیا با تعویض بکلایت، کیفیت تصویر بهبود می‌یابد؟

بله، با تعویض بکلایت خراب، می‌توان کیفیت تصویر را بهبود بخشید.

از ما بپرس
1
شروع گفتگو در واتساپ
Scan the code
سلام به جاوید الکترونیک خوش آمدید، چطور می تونیم کمک تون کنیم؟