تعمیر مانیتور پنل شکسته + تعویض صفحه نمایش اصلی و فابریک در محل

آنچه در این مطلب می خوانید...
تعمیر مانیتور ضربه خورده_جاوید الکترونیک

تعمیر مانیتور شکسته و تعویض پنل (نمایشگر) در شرکت جاوید الکترونیک با استفاده از قطعات اصلی و اورجینال مانیتور انجام می گردد. ما در این نمایندگی اکثر پنل های مانیتور SAMSUNG و LG جهت تعویض پنل را موجود داریم. در بعضی مواقع پنل یا صفحه نمایش مانیتور قابل تعمیر می باشد. در ادامه این مقاله به بررسی هزینه تعمیر یا تعویض پنل، جلوگیری از ضربه خوردن مانیتور، خرابی پنل مانیتور و روش تعمیر پنل شکسته خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

نمایندگی جاوید الکترونیک تعمیر مانیتور سامسونگ شکسته و الجی را به همراه ضمانتنامه تا ۶ ماه و در محل مشتری انجام می دهد.

روش تشخیص مانیتور شکسته

از کجا بفهمیم مانیتور ضربه خورده پنل آن شکسته یا سالمه ؟ برای اینکه متوجه شکسته بودن پنل مانیتور شوید چند روش وجود دارد:

روش اول: اگر مانیتورتان بعد از ضربه روشن می شود، در این صورت وجود خطوط نا منظم یا لکه در قسمتی از صفحه (مانند عکس زیر) نشان دهنده خراب شدن یا شکسته بودن پنل است. در این مواقع فقط تعویض صفحه نمایش (پنل) امکان پگذیر می باشد.

روش دوم: اگر مانیتورتان بعد از ضربه روشن نمی شود یا روشن می شود و تصویری نمایش نمی دهد. با استفاده از فلش گوشی یا چراغ قوه روی صفحه مانیتور می توانید لکه و اثر ضربه وارده به پنل مانیتور را متوجه شوید. اگر قسمتی از رنگ پنل مانیتور با قسمت های دیگر متفاوت است، متاسفانه پنل مانیتور شکسته و باید برای تعویض یا تعمیر آن اقدام نمایید.

هزینه تعمیر مانیتور شکسته جاوید الکترونیک

 

تعمیر شکستگی کریستال مانیتور

تعمیر کریستال مانیتور شکسته نیاز به تخصص فنی و ابزار تخصصی دارد. کریستال های مانیتور اجزای پیچیده ای هستند که مانیتور کامپیوتر را تشکیل می دهند. آن‌ها تصویری که روی صفحه‌ نمایش می‌بینید را ایجاد می‌کنند و ممکن است به دلیل فرسودگی روزمره یا آسیب‌ های فیزیکی مانند افتادن، ضربه‌ ها و غیره آسیب ببینند.

ایتدا با بازرسی دقیق مانیتور برای وجود ترک های قابل مشاهده، شکسته شدن پنل یا شیشه یا سایر نشانه های ضربه فیزیکی شروع کنید. اگر صفحه نمایش به طور کامل پاسخ نمی دهد یا تصاویر مخدوش را نشان می دهد، احتمالاً کریستال آسیب دیده است و نیاز به تعمیر دارد. با این حال، اگر فقط خراش‌های جزئی روی سطح وجود داشته باشد، ممکن است بتوانید آن‌ها را با محافظ صفحه یا تکنیک‌های تمیز کردن تخصصی برطرف کنید.

در هر صورت قبل از اقدام خود سرانه برای تعمیر یا تعویض با متخصصان ما مشورت کنید.

هزینه تعمیر پنل مانیتور شکسته

هزینه تعمیر یا تعویض پنل مانیتور شکسته بسته به مدل مانیتور، شدت آسیب و در دسترس بودن قطعات جایگزین متفاوت خواهد بود. خدمات تعمیرات جاوید الکترونیک قبل از اقدام به تعمیر، هزینه های مربوط به تعمیر یا تعویض پنل مانیتور  را به شما اعلام خواهند کرد. در کل هزینه تعویض پنل مانیتور LCD (ال سی دی) و LED (ال ای دی) از ۵۵۰ هزار تومان شروع می شود تا ۳ میلیون تومان. شما میتوانید برای استعلام دقیق قیمت تعویض پنل (نمایشگر) مانیتور با جاوید الکترونیک در ارتباط باشید.

در صورت شکستگی پنل مانیتور پیشنهاد می کنیم، قبل از اقدام برای خرید مانیتور جدید برای استعلام قیمت تعویض یا تعمیر پنل مانیتور با کارشناس ما در ارتباط باشید. تا از صرف هزینه زیاد برای خرید مانیتور جلوگیری کنید.

عوامل موثر بر هزینه مانیتور شکسته

مدل و اندازه مانیتور: هزینه تعویض یا تعمیر پنل شکسته بسته به مدل و اندازه خاص مانیتور می تواند متفاوت باشد. مانیتورهای بزرگتر معمولاً پنل های بزرگتری دارند که ساخت و جایگزینی آنها گرانتر است. علاوه بر این، مانیتورهای پیشرفته یا تخصصی ممکن است دارای فناوری‌ های منحصربه‌فرد پنل مانند OLED یا نرخ تازه‌سازی بالا باشند که می‌تواند به هزینه‌ های جایگزینی بالاتر کمک کند.

نوع پنل: انواع مختلف پنل های مانیتور مانند LCD، LED یا OLED هزینه های تولید و تعویض متفاوتی دارند. پنل‌ های LCD و LED عموماً رایج‌تر و مقرون به صرفه‌تر هستند، در حالی که پنل‌های OLED به دلیل فناوری پیشرفته و کیفیت تصویر برتر، گران‌تر هستند. نوع پنل مورد نیاز برای مانیتور شما بر هزینه کلی تعویض تاثیر می گذارد.

اقدامات پیشگیرانه برای آینده

هنگامی که پنل مانیتور شکسته شما تعمیر شد و دوباره در اختیار شما قرار گرفت، مهم است که اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از حوادث مشابه در آینده انجام دهید. استفاده از یک پوشش محافظ صفحه نمایش یا یک پایه مانیتور محکم برای کاهش خطر آسیب تصادفی را در نظر بگیرید.

علاوه بر این، عادات نگهداری خوب مانند تمیز کردن منظم با استفاده از محلول های تمیز کننده مناسب و ابزارهای توصیه شده را  فراموش نکنید. انجام این اقدامات پیشگیرانه می تواند به افزایش طول عمر مانیتور شما کمک کند و نیاز به تعمیرات بعدی را به حداقل برساند.

تعمیر مانیتور شکسته

 

تعمیر مانیتور ضربه خورده

در صورت ضربه به مانیتور یا افتادن مانیتور اگر صفحه  نمایش مانیتور یا پنل مانیتور شکسته (پیکسل سوختگی به صورت کاملا نامنظم) شده باشد باید صفحه کامل تعویض گردد و پنل نو جایگزین شود. این برای زمانی است که پیکسل های مانیتور به هم ریخته شدن و شما تصویر را کامل ندارید. اما اگر خوش شانس باشید و به پنل مانیتور آسیبی وارد نشده باشد مثلا تصویر ندارید یا تصویرقطع می شود و…. با تعمیر قطعه معیوب ایراد برطرف می شود.

در بعضی مواقع صفحه نمایش مانیتور کاملا سفید به ما نمایش داده می شود. در این موارد امکان تعمیر وجود دارد اما باید مانیتور توسط متخصص باز شود بررسی گردد، تا از تعمیر آن مطمئن شود.

ما در شرکت جاوید الکترونیک اکثر پنل های فابریک و نو را برای تعمیر مانیتور ال جی و سامسونگ شکسته را موجود داریم.

تعمیر پنل مانیتور شکسته

بستگی به نوع خرابی پنل و ایراد مانیتور دارد. اگر ضربه خورده و شکسته باشد یا پیکسل های آن به صورت کاملا نا منظم سوخته باشد متاسفانه مانیتور قابل تعمیر نیست و باید پنل تعویض گردد. اما اگر پیکسل ها منظم به صورت خطی سوخته یا نصف تصویر سیاه شده باشد یا تصویر به دو تصویر تبدیل شده باشد یا تصویر کاملا مشکی باشد خوشبختانه پنل تعمیر می شود. این ایرادات با استفاده از دستگاه بندینگ قابل برطرف شدن است.

انواع خرابی های پنل مانیتور

هنگام خرید یک مانیتور می توانید از همان اولین استفاده خرابی پیدا کنید، اگرچه مانیتورها نه تنها از خطاهای کارخانه ای رنج می برند، بلکه زمانی که مدتی از آنها استفاده می کنیم ممکن است خرابی رخ دهد. اما باید مراقب باشید تا مانیتور ضربه نخورد تا از شکسته شدن و هزینه تعمیر بیشتر جلوگیری کنید.  اگر می خواهید تمام خرابی هایی که ممکن است در مانیتورها رخ دهد و راه حل احتمالی آنها را بدانید، این مقاله را از دست ندهید. همچنین برای جلوگیری از خرابی تلویزیون و مانیتور می توانید این مقاله را مطالعه کنید.

 1. خطوط رنگی در صفحه مانیتور

گاهی برای شما اتفاق می افتد که به صورت کاملا اتفاقی و بدون اینکه ضربه ای به مانیتور وارد شده یا حتی آب خورده باشد صفحه شما دارای پیکسل های رنگی یا سیاه سفید به صورت یک خط منظم افتاده باشد. دلیل این اتفاق بد  فلت های COF پنل که قسمت برد مرکزی یا برد آدرس را به لیکوئید متصل می کند، دچار خرابی شده و بعضی اوقات اتفاقیست و شما کاری نکردید. این فلت با استفاده از دستگاه بندینگ قابل تعمیر یا تعویض میباشد. در مانیتورهای بعد از ال سی دی امواج دیجیتال از طریق گیرنده به برد مرکزی یا پی سی بی می رسد و از طریق مدارهای چاپی موجود در فلت COF به پنل صفحه نمایش ارسال می گردد.

 1. پیکسل مرده

گاهی اوقات مانیتورهای ما پیکسل های مرده ندارند، فقط رنگ اشتباه را نشان می دهند. این خطا به روشی مشابه پیکسل مرده رخ می دهد ، اگرچه تفاوت این است که این یکی می تواند راه حلی داشته باشد : پاک کن را با دقت از روی نقطه عبور دهید یا رنگ های زیادی را خیلی سریع روی صفحه نمایش دهید تا ببینید آیا پیکسل می تواند عملکرد صحیح خود را از سر بگیرد.

پیکسل مرده در مانیتور

 

 1. خونریزی نور پس زمینه

این عیب زمانی تشخیص داده می شود که صفحه نمایش رنگ تیره ای منتشر می کند و نور پس زمینه در لبه ها فیلتر می شود . این ممکن است به دلیل شکست در اتحاد لایه های مختلفی باشد که مانیتور را تشکیل می دهند. اگر با این مشکل مواجه شویم، کاری جز جستجوی پنل های با کیفیت بالاتر نمی توانیم انجام دهیم. کاربرانی هستند که مانیتور خود را جدا کرده اند و برای جلوگیری از نشت نور ساطع شده از LED ها، نوار عایق بر روی قاب ها گذاشته اند، اگرچه این کار پر زحمتی است  و ریسک انجام آن بسیار زیاد است.

 1. درخشندگی و براق بودن پنل

این باگ را می توان با ایرادات دیگر اشتباه گرفت زیرا این اتفاق تا حدودی مشابه است، بهترین راه برای تشخیص آن این است که در زوایای دید خاصی از صفحه نمایش IPS رخ می دهد ، جایی که به نظر می رسد روشنایی افزایش می یابد. این نقصی است که فقط در پنل های IPS رخ می دهد و به دلیل فناوری ساخت آنهاست.

 1. ابری شدن پنل مانیتور

وقتی نوعی لکه های نوری را روی پنل ها می بینیم که هیچ ارتباطی با نور پس زمینه یا درخشش پنل IPS ندارند، به احتمال زیاد مانیتور کدر شده است. این نقص را می توان در هر موقعیتی از مانیتور تشخیص داد ، اگرچه در هنگام بازتولید یک تصویر تاریک افزایش می یابد. این می تواند ناشی از برخورد نامناسب مانیتور هنگام حمل و نقل یا به دلیل سفت بودن بیش از حد پنل یا در اثر استفاده زیاد از مانیتور باشد.

 1. صفحه نمایش سوخته

وقتی یک صفحه همیشه یک تصویر را نشان می‌دهد یا فقط قسمت‌های خاصی از آن را تغییر می‌دهد، ممکن است یک باگ رخ دهد که در آن تصویر روی صفحه ضبط می‌شود و مهم نیست که چه چیزی قرار می‌دهیم، ناپدید نمی‌شود . این عیب به نام سوختگی صفحه عمدتا در صفحه نمایش های CRT رخ داده است، اگرچه LCD ها مستثنی نیستند، درست است که کمتر رخ می دهد. با این حال، پنل‌های OLED جدید نیز از این مشکل رنج می‌برند و این یکی از دلایلی است که مانیتورهای OLED وجود ندارند. برای آشنایی با مزایا و معایب مانیتور منحنی یا مانیتور تخت روی لینک بزنید و از این مقاله استفاده کنید.

پنل مانیتور چیست ؟

پنل مانیتور یا نمایش کریستال مایع از یک صفحه تخت یا منحنی تشکیل شده است. بر روی آن تعدادی زیاد نقطه کوچک یا همون پیکسل به صورت کاملا منظم در کنار هم قرار گرفتند. این صفحه که شما مشاهده میکنید و به رنگ سیاه است جزئی از پنل می باشد که به لیکوئید یا (TFT) شناخته شده است. گرون ترین قسمت مانیتور به این صفحه تعلق دارد. پنل از چندین قطعه تشکیل شده است، به عنوان مثال لیکوئید, بک لایت (لامپ های ال ای دی یا فلورسنت) ,صفحه ال جی پی ( دیفیوزر) و… می باشد.

نکته : مواظب باشید که  برای تعویض پنل مانیتور حتما از پنل های نو و فابریک استفاده شود و از پنل های کارکرده برای مانیتور تان استفاده نشود، بهترین روش سپردن مانیتور به نمایندگی و جای معتبر است. نمایندگی جاوید الکترونیک تعمیر مانیتور آب خورده و شکسته را کاملا تخصصی انجام می دهد.

پنل مانیتور

 

دستگاه بندینگ چیست ؟

دستگاه بندینگ یا ماشین اتصال وسیله ایست جهت تعمیر یا تعویض انواع فلت های COF مانیتور و تلویزیون .

این وسیله با استفاده از سیستم گرمادهی نقطه زن فلت های COF را از برد آدرس یا PSB ( به برد مرکزی و خط کش معروف می باشد) به لیکوئید مانیتور یا تلویزیون با استفاده از چسب مخصوص فلت پنل یا COF متصل می کند. در بعضی موازد تعمیر مانیتور شکسته با این دستگاه انجام می گردد.

ویژگی های دستگاه باندینگ

زمانی که دستگاه شما دچار خط های منظم رنگی یا مشکی شدند یک سمت تصویر یا دو تصویر شدن تصویر, نمایش مشکی تصویر به صورت اتفاقی یا آب خوردگی مانیتور یا تلویزیون رخ دهد. ایراد از فلت های مانیتور یا تلویزیون شما می باشد. با تعویض این فلت ها دستگاه شما درست می شود. در این صورت شما هزینه کمتری نسبت به تعویض کامل پنل می دهد. در صورتی می توان تعمیر پنل مانیتور را با این دستگاه انجام داد که صفحه شکسته نباشد.

دستگاه بندیگ برای چه نوع دستگاهی و با چه اینچ هایی قابل استفاده است ؟

دستگاه بندینگ برای تعمیر تلویزیون و مانیتور در انواع و سایز مختلف از جمله  LCD , LED , OLED و از اینچ های ۱۰ تا ۱۰۰ قابل استفاده است.

آیا آب یا الکل یا کلا مایعات برای صفحه مانیتور ضرر دارد؟

برای پاسخ به این سوال جواب بله می باشد. مانیتور یک وسیله برقی و کاملا ظریف و حساس میباشد که با کمترین برخورد به مایعات دچار خراب شدن می شود. گاهی اوقات مانیتور شما قابل تعمیر میباشد اما امکان دارد که قطعات شما تعویض شود. زمانی که این مایعات بر روی مانیتورتان ریخته شد به هیچ وجه آن را روشن نکنید. و اسرع وقت مانیتور را برای بررسی به یک تعمیرکار نشان دهید.

روش های تمیز کردن صفحه مانیتور

بهترین روش برای تمیز کردن صفحه مانیتور استفاده از یک دستمال عینک نمناک یا پارچه ای که نرم باشد است. دستمال را به آرامی بر روی صفحه مانیتور میکشیم سپس با دستمال خشک خیلی زود روی صفحه بکشید. تا آب مونده روی پنل به سرعت پاک شود.

لازم نیست که آب بر روی صفحه مانیتور اسپری شود همین که دستمالتون نمناک باشد کافیه در ضمن به دستمالتون زیاد آب نزنید.

همچنین گول افراد سود جو را نخورید و از اسپری های مخصوص تمیز کردن صفحه که تبلیغ میکنند استفاده نکنید. بهترین مواد همون آب می باشد.

از فشار زیاد به صفحه مانیتور جلوگیری کنید. زیرا باعث شکسته شدن و خطوط روی پنل مانیتور می شود و باید آن را تعمیر کنید.

زمانی که قصد تمیز کردن مانیتور را دارید توجه داشته باشید که مانیتور را روشن نکنید. اجازه بدین چند دقیقه از زمان تمیز کردن تان گذشته باشد. همچنین وقتی که مانیتور روشن بوده و به اصلاح گرم میباشد خاموش نکنید و بلافاصله اقدام به تمیز کردن آن کنید. اجازه بدین چند ساعتی از زمان کار کردن مانیتور بگذرد و سپس تمیز کنید تحت هیچ شرایطی وقتی مانیتور روشن است دستمال نمناک را روی آن نکشید حتما این نکات را رعایت کنید تا صفحه مانیتور آسیب نبیند.

سخن پایانی

برای تعمیر مانیتور شکسته یا آسیب دیده دستگاه خود را به نمایندگی معتبر و شناخته شده دهید تا از تعمیر آن اطمینان داشته باشید. در صورت بروز هر مشکل برای پنل مانیتور، تلویزیون و لپ تاپ سریعا آن را به تعمیرکار متخصص بسپارید تا از ایرادات بیشتر جلوگیری شود.

تمام نکات مهم درباره پنل و انواع خرابی آن در این مقاله در اختیارتان گذاشته شد. در صورت بروز هرگونه مشکل برای پنل هرچه سریع تر اقدام به تعمیر آن کنید تا از خرابی های بعدی جلوگیری شود.

۲ Comments

 1. رضا فوریه 28, 2024 در 00:25- پاسخ دادن

  باسلام بنده یک مانیتور اندروید دارم
  به تصویرش خط های عمودی افتاد فلت دستگاه رو باز کردم تمیز کردم بعد بستن کلا صفحه نمایشش سیاه هست ولی مانیتور روشن هست مشکلش چیه

  • Javid.d آوریل 1, 2024 در 17:36- پاسخ دادن

   سلام وقتتون بخیر
   لطفا جهت راهنمایی با ما تماس بگیرید.

ثبت ديدگاه

از ما بپرس
1
شروع گفتگو در واتساپ
Scan the code
سلام به جاوید الکترونیک خوش آمدید، چطور می تونیم کمک تون کنیم؟